Dayanılmaz sıcaklardan ve yoğun trafikten bunalınca Şile'ye kaçmaya bayılıyorum. İstanbul'da olduğu gibi mekan seçeneği çok fazla yok. Ama bulduklarım ve hatta keşfettiklerim beni mutlu etmeye yetiyor, çünkü lezzet İstanbuldaki çoğu mekandan daha öte.

Şile'de benden önce keşfedilip, lezzetli yemekleri ve manzarası ile popüler bir yer hale gelen Vira Restaurant'a gittim bu sefer. 

Şile Limanı'na girildiğinde sol tarafta kayalıklar arasında kalıyor Vira. Girişinde kaya önünde yer alan tabelası, kendimi Çakmaktaş çizgifilminde hissettirdi.  İçeri adımımı attığım an nereye bakacağımı şaşırdım. Her bir yerde ince bir detay yer almakta. Yıllardır özenle mekan süslenmiş belli.

Vira Restaurant Şile     Vira Restaurant Şile

Ve içeride en çok dikkatimi çeken yazı, mekanın müdavimlerine bir nasihat belli ki! 

Vira Restaurant Şile

Deniz üstünde kurulmuş barakaya ufak bir köprüyle geçtik, sanki tekneye biniyormuşuz gibi. Dışarıya da masalar atılıyor ama kalabalıktan oralarda yer bulmak biraz zor.

Vira Restaurant Şile     Vira Restaurant Şile

Fazla meze siparişi verip karnımızı hemen doyurmak yerine hafif bir açlıkla balık yemek istedik. Bu sebeple, mezeleri ikiyle sınırlandırdık; Levrek Marine (13 TL) ve Patlıcan Salatası (9 TL). Levrek Marine'nin tuzu biraz fazla olmuş ama lezzet açısından mükemmeldi. Ancak patlıcan salatası için aynı cümleyi kuramayacağım maalesef. O kadar soğuk servis edildi ki, dişlerim sızladı. Buzdolabında uzuuun bir süre bekletilmiş sanki.

Vira Restaurant Şile     Vira Restaurant Şile

Şile'nin eşsiz manzarasına dalmışken, ortaya gelen ara sıcaklarımız ile tekrar ilgimiz masaya döndü. Kalamar Tava (15 TL) o kadar taze ve yumuşaktı ki, İstanbul'da çoğu mekanda servis edilen dondurulmuş kalamarlardan bıkan bizleri mest etti. Önce kokusuyla karnımızı doyuran, sonra da tadıyla midemizi şenlendiren Tereyağında Karides'i (14 TL) mutlaka tavsiye ederim.

Vira Restaurant Şile     Vira Restaurant Şile

Levrek, çipura geleneğimden vazgeçerek seçimimi Eşkina balığından yana kullandım. Arkadaşımla yarım yarım paylaştığım bu lezzetli balığın en güzel zamanı bahar ayları. Yaz aylarında daha nadir bulunduğu için fiyatı yükseliyor.

Vira Restaurant Şile

 

Bu kadar yemeğin üzerine deniz manzaralı bir çay içelim diyerek, çay siparişi verdik. Minik şişman bardaklarda servis edilen çay sanırım Vira'da en çok sevdiğim şey oldu. Harmanlamasından mı kaynaklı bilmiyorum ama kokusu, tadı pek güzeldi. Doyamadım. Sırf çayı için tekrar gidilir. 

Vira Restaurant Şile

Yedik içtik, sıra hesaba geldi. 1 duble rakı dahil, 4 kişi için 160 TL'lik hesabı biraz fazla buldum. Gelen hesaba adambaşı 3 TL ve %10 servis parası eklendiği için bahşiş bırakmanıza da gerek yok, kendi hesaplarını kendileri yapmışlar nasıl olsa.

İstanbul dışındaki mekanların İstanbulluların akınına uğradıkları an fiyatı hemen İstanbul düzeyine çekmelerine akıl sır erdiremiyorum.  Popülerleşen mekanların sahipleri, nasıl olsa müşteri geliyor deyip kaliteden ve lezzetten ödün verdiklerinde ise mutlaka sonları aynı oluyor: mekanın kapanması. Umarım Vira ödün vermez.

 

YORUMLAR YORUM YAP

Ben böyle rezalet bir mekan görmedim acayip adam kazılıyorlar fiyatları felaket ötesi ve işin kötü tarafı aldıkları paraya göre de rezalet servis var ilgi Sıfır ayrıca ne yerseniz herseye 2 katı fiyat alıyorlar diğer restoranlara göre ve karşılında porsiyonlar danda çalıyorlar kazıklanmayın ve gitmeyin ben Hakkımı helal etmiyorum bunlar restoran camiasının Hırsız olanlarından

Sedat 14.12.2014
CEVAPLA