Bilmeyeniniz kalmamıştır herhalde, ama ben yine bir kez daha tekrarlayayım; Doğma ve büyüme İzmirliyim. Blog'umda tüm ülke ve şehirlerden mekan ekliyor olsam da, memleketimden bir mekan ekleyince ayrı bi keyifleniyorum, elimde değil. 

Size Urla halkının ve yolu Urla'ya düşenlerin vazgeçemediği Urla katmercisinden bahsetmek istiyorum.  Ünal Kardeşler 1978 yılından beri  Urla'nın İskele mahallesindeki denize sıfır mekanında hizmet veriyor. Urla'nın karşısında yer alan Karantina Adası manzaralı masalara oturup keyifle katmerinizi yiyorsunuz. Soğuk havalarda ise iç mekanına geçin. Dışarıda gördüğüm kadarıyla ısıtma yok.

 Ünal Kardeşler Katmer Salonu Ünal Kardeşler Katmer Salonu
   

Haftasonları, özellikle Pazar günleri, Urla ilçesi İzmirlilerin akınına uğruyor. Bu sebeple, park yeri bulmakta, hatta Ünal Kardeşler'de yer bulmakta zorlanabilirsiniz. İmkanınız varsa, haftaiçi gidin. Hem Urla'nın hem de Ünal Kardeşler'in tadını rahat rahat çıkarın.

Şimdi ben katmer deyince, herkesin aklına Gaziantep ilimizin meşhur katmer tatlısı gelir. Ancak, Urla katmeri "tatlı" değil, "tuzlu"dur. Bu katmer, ince yufka içine maydanozlu peynir konularak saç üzerinde çarçabuk yapılıveren bir çeşit börek. Ünal Kardeşler'de Kıymalı, Peynirli, Patatesli, Kaşarlı ve Karışık çeşitleri var. Hepsinin porsiyon fiyatı 14 TL. Ben lor peynirinden yapılan Peynirli Katmer'ine bayılıyorum.  Ayrıca, Karışık Katmer'i de çok popülermiş. Bir dahaki yazımda onu deneyimleyip paylaşacağım.

Meşhur Urla katmerinin yapılışını mekanın kendi web sitesinde inceleyebilirsiniz.

Ünal Kardeşler Katmer Salonu Ünal Kardeşler Katmer Salonu
Kıymalı Katmer
Ünal Kardeşler Katmer Salonu Ünal Kardeşler Katmer Salonu
Peynirli Katmer
   

Katmerin yanında Çi Börek'ini de denedim. İki çeşit var: Peynirli ve Kıymalı. Bunlar da 14 TL. Çi Börekleri annemin favorisi! Porsiyon porsiyon söylesek bıkmaz o derece.

Ünal Kardeşler Katmer Salonu
 

Ünal Kardeşler'in menüsü bu kadar sanmayın, çok daha fazlası var: KAHVALTI, ÇORBA, SALATALAR, ARA SICAKLAR, TATLILAR, MANTI, PİDE, IZGARALAR ve KİREMİTLER. Aramızda bu seçeneklerden deneyenler varsa, deneyimlerini yorumlar bölümünde paylaşabilirler.

Mekanın kendi üretimi olan yayık ayranından mutlaka tadın. Şişe Ayran 10 TL. Bardak Ayran isterseniz 3 TL.

Ünal Kardeşler Katmer Salonu Ünal Kardeşler Katmer Salonu
   

Urla'ya gidin, katmerinizi yiyin, ayranınızı için. Sonra, ağır ağır yürüyün sahil kenarında, çarşı içinde. Hiç bir şeye acele etmeyin. Urlalılar da etmez. Çünkü telaş edilecek bir şey yok. Hayatı yavaş, acelesiz yaşayalım. 

YORUMLAR YORUM YAP

Bu mekan için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorum yapan olmak için tıklayınız.