Hani bazen alıp başımı dağlara gideceğim deriz. Aslında nereye gideceğimizi bilmeyiz ama huzuru bulabileceğimiz bir yer olduğunu düşünmek bize güç verir. İşte ben kendi dağımı buldum. Mudanya ilçesine bağlı Tirilye beldesini sarmalayan, denize paralel dağlar... 

Bursa'ya gitmişken Mudanya ilçesini gezmemek olmazdı. 1922 yılında Kurtuluş Savaşı'mızı sonlandıran anlaşmanın imzalandığı ev olan "Mütareke Evini" görmeden İstanbul'a dönemezdim. Güzel haber; Mütareke Evi restorasyonda! Büyük, şaşaalı bir ev... Eski havasını bulacaktır eminim.

Mudanya sahilinde dalgalı denize bakarak çayımızı içtikten sonra gazetelerde boy boy yer alan Mudanya'nın beldesi Tirilye'ye doğru yola çıktık. Beldenin ilk ismi Trilye iken 1963 yılında Zeytinbağı olarak değiştirilmiş. 2011 yılında tekrar isim değişikliği yapılmış. T ve r harflerinin arasına i harfi eklenmiş ve beldenin ismi bugünkü halini almış: Tirilye.

Denize paralel uzanan dağların arasındaki virajlı yollardan geçerek bu saklı beldeye varabildik. Hemen sahiline indik ve yürüyüş yapıp mekanları inceledik. Balık keyfini yaşamak için ismini beldeden alan Trilye Balık Restaurant'a gitmeye karar verdik.

Restoranın bulunduğu ev hep hayalini kurduğum bir konak aslında. Küçük pencereleri, ahşap kepenkleri ile tam yaşanmalık bir yer. Bahçesi geniş. Tahta masa ve sandalyeler sahil balıkçısı konsepti için çok doğru bir seçim olmuş. Burada rakı-balık keyfi eşliğinde sevdiklerinizle uzun uzun dertleşebilir veya sohbet edebilirsiniz.

Trilye Balık Restaurant Trilye Balık Restaurant
   
Trilye Balık Restaurant
 

Trilye Balık'ın dekorasyonu güzel. Balık ağlarıyla tavanı, eski antika eşyalarla mekanı süslemişler. Bakırdan yapılmış paslı eşyaları incelerken zamanda yolculuk yapıyor gibi hissettim.

Trilye Balık Restaurant Trilye Balık Restaurant
   
Trilye Balık Restaurant Trilye Balık Restaurant
   
Trilye Balık Restaurant Trilye Balık Restaurant
   

Artık klasikleşen soğuk meze siparişimizi verdim; Deniz Börülcesi, Yoğurtlu Semizotu ve Patlıcan Mezesi. Ekstradan Fava da söyledik bu sefer. Ve tabii bol peynirli Çoban Salata'sız balık sofrası olmaz. Mezelere ve salataya zeytinyağı konulmadan servis ediliyor. Ortaya getirilen siyah zeytinde bile zeytinyağı yoktu. Her masada zeytinyağı şişesi bulunuyor. Amaç, müşteri zeytinyağını istediği kadar döksün.

Tirilye halkının geçim kaynağı Zeytincilik. Ancak maalesef restoranın zeytinyağını çok düşük kalite buldum. Zeytinciliğin merkezinde olan bir restorana bu kalitede zeytinyağ kullanmak yakışmamış bence. 

Deniz Börülcesi bana çok tuzlu geldi. Fazla tuz genizimi yaktı resmen. Zeytinyağı da kötü olunca, mezenin tadı hoşuma gitmedi. Diğer mezeler de beklentimi karşılayamadı. Salata daha lezzetliydi ama zeytinyağının kalitesizliği tabii salatayı da kötü etkiledi.  Kötü bir şekilde başladığı için devamı da böyle olur mu diye biraz moralim bozuldu açıkçası. Güzel bir manzaraya ve ambiansa sahip bir mekanda lezzetsiz yemekler yemek hep canımı sıkar. Yazık oldu diye üzülürüm.

Trilye Balık Restaurant
   
Trilye Balık Restaurant Trilye Balık Restaurant
   

Güveçte kaşarlı mantarlı karides geldiğinde ise tüm olumsuz düşüncelerimi sildim. Bu kadar lezzetlisini yememiştim. Lezzet sarhoşu olmak istiyorsanız ekmek bandırarak yemelisiniz. Tavada kalamar ve yanındaki yoğurtlu sos da lezzetliydi ama karidesin yanında biraz gölgede kaldı. Balığa yer kalacağını bilsem karidesten bir tabak daha isteyecektim. 

Trilye Balık Restaurant Trilye Balık Restaurant
   

Ortaya 1 porsiyon istavrit ile 1 porsiyon çipura söylemiştik. Her ikisi de ağzımıza layık. Çipuranın sunumu mükemmel. Yediğimiz balıklardan çok çok memnun kaldık.

Trilye Balık Restaurant
Trilye Balık Restaurant Trilye Balık Restaurant
   

Trilye Balık'taki tek pişmanlığım, balık öncesi karnımı doyurmuş olmamdır. Keşke sadece salata, ara sıcaklar ve balık söyleseymişiz. Çok daha lezzetli, kaliteli bir yemek olacağına eminim.

Mekanda tek bir tuvalet var ve kadın/erkek diye ayrılmıyor. Kalabalık olmadığı için sıra beklemedik ama kalabalık olduğu zamanlarda bu tuvalet işini nasıl hallediyorlar, bilemiyorum. :S

Masamızın garsonu Aydın Bey son derece saygılı ve içten bir insan. Bize balık seçimlerimizde yardımcı olurken her şeyin dört dörtlük olması için de çok uğraştı. Kendisine buradan da teşekkür ederim.

Trilye Balık'ın en sevdiğim yanlarından biri de çalan parçalar oldu. Nostaljik parçalar, özellikle Yeşilçam dönemine ait olanlar insanı alıp eskilere götürüyor. 

4 kişi için gelen hesap 170 TL. Yani adambaşı 42.5 TL. Bu fiyata alkolsüz içecek de dahil. Alkol olsaydı ne kadar olurdu tahmin edemiyorum. Bu fiyat gerçekten İstanbul usulü olmuş! Bursa'nın şirin bir beldesi Tirilye'de sahilde salaş bir balıkçı olarak adlandırdığımız bir restoranda bu fiyatı ödemek gerçekten çok gereksiz. Biz pazarlık yapmadan oturduğumuz için hesabı ödemeye razı olduk. Ancak gideceklere tavsiyem sıkı bir pazarlık yapmanız. Mekanın fiyat listesini yazıma ekliyorum ki, gitmeden size bir fikir versin.

Trilye Balık Restaurant

YORUMLAR YORUM YAP

servisten baliga baliktan hesaba kadar tam bir fiyaskoydu 18 kisilik gruptuk grup indirimi yerine grup bindirimi ve kötü hizmet kesinlikle tavsiye etmiyoruz ....

seval baykal 18.05.2015
CEVAPLA