Önünden geçerken hep merak ettiğim, bir gün deneyeceğim mutlaka dediğim bir yer idi Therapia BalıkBoğazın balık terapisi mottosuna sahip olacak kadar iddialı olmaları hoşuma gitmişti. Yaptıkları işe bu kadar güveniyorlar demek ki demiştim içimden.

Therapia Balık

Sahildeki çoğu mekan gibi Therapia'nın da vale hizmeti var. Tek farkla, karşısındaki otoparkı İşPark'tan almışlar. Yemeği yerken arabanızın nerede olduğunu görmek rahatlatıcı. 

Therapia Balık

Mekanın girişi en az mottosu kadar iddialı. Siyah mermerden yapılmış merdivenler, altın renginde süslemeli bir ayna ve tavandan sarkan ihtişamlı bir avize saraya giriyormuş hissiyatı uyandırdı bende.

Therapia Balık

Haftaiçi olmasına rağmen masa doluluk oranı kötü değildi. Ancak garsonlar da dahil mekanda bulunan tek bayanın ben olduğum gerçeği biraz düşündürücü. Haftasonları popülasyon böyle olmuyordur diye umuyorum.

Therapia Balık

Bizi mekanın uç bir kenarına, erkeklerden uzak oturtarak herhangi bir rahatsızlık duymamı engelleyen servis personeline buradan teşekkür ederim. Başta Ali Akçay olmak üzere tüm çalışanlar son derece ilgili. Sürekli göz hapsindesiniz bir nevi ama olumlu anlamda!  Her hareketiniz izleniyor ve isteğiniz anında yerine getiriliyor. 

Oturduğumuz masanın manzarası tek kelimeyle süper! Boğaz manzarasının tadını çıkara çıkara lezzetli yemeklerden tatmayı bekledim sabırsızlıkla.

Ama olmadı.

Daha sipariş vermeden ortaya yufka ekmeği içinde sezar salatası, turşu ve zeytinyağında yeşil zeytin geldi. Balıkçılarda çoban salatası servis edilirken burada neden sezar salatası geldi bilmiyorum ama salatası lezzetli. Zeytinyağı tam ekmek banmalık ama ekmekler kızartılmış olarak geldi! Yumuşak ekmek varken kızartılmış ekmek yemeyi hiç sevmiyorum. Kızartılmasının tek sebebi ekmeklerin bayat olması gibi geliyor bana. Bu sebeple, mekan benden bi eksi puan aldı ilk dakikada.

Therapia Balık     Therapia Balık

Therapia Balık     Therapia Balık

Önümüze gelen meze tepsisinden levrek marine, patlıcan ezme ve yoğurtlu semizotu mezelerini sipariş ettik. İstanbul'daki bir balıkçıya gitmenin en kötü noktalarından biri bu, hep aynı mezeler! Farklı tat arayanlara hitap eden mekanlar çok az.  Bir diğer nokta, dondurulmuş kalamarlar!  Therapia'da inşallah böyle olmayacak diye dua etmeye başladım.

Therapia Balık

Mezeler gelip de tatmaya başlayınca ufak çapta bir şok yaşadım. Mezelerin hepsi buzdolabından yeni çıkmışcasına soğuk! Resmen dişlerim sızladı. Mezeler sabahtan yapılıp buzdolabına atılıyor olabilir, anlıyorum elbet. Ama müşterilerin yoğunlaştığı saatlerden önce dışarıda biraz bekletilip oda sıcaklığına döndürülse keşke..

Therapia Balık

İlk tadımda üç meze de bana lezzetsiz geldi. Soğuk olmasından kaynaklı bir önyargı oluşmuştur diye biraz bekledikten sonra yedim, ama sonuç aynı.

Patlıcan ezmesinde patlıcan yerine yoğun olarak süt tadı aldım.

Levrek marinenin sosu fazla tuzlu ve Büyükada'da yediğim mükemmel levrek marine ile yakından uzaktan alakası yok. Levreği ağırlaştıran bir sos olmuş.

Gelelim semizotuna. Semizotunda önemli olan kullanılan yoğurt. Therapia'nın kullandığı yoğurt ağzımda kese yoğurdunun lezzetini bırakmadı açıkçası. Tabi aşırı soğuk olmasından da kaynaklanmış olabilir!

Mezeler tam bir fiyasko, ara sıcaklar böyle olmasın diye dua edip tereyağında karides (mantarsız) ve kalamar tava söyledik. Büyük bir tabakta peçete üzerinde gelen 5 (evet yazıyla "beş") kalamarı görünce güldüm sadece. Çünkü komik. Neyse ki, lezzetli ve dolgun kalamarlar idi de yediğim iki kalamar için üzülmedim. Ama saçaklı görünümüne sahip kalamar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim, "kalamarlı  sakız" desem yeridir. 

Therapia Balık

Nolur karidesten zevk alayım dedim ama o da olmadı. Acı hayranı olmadığım için karidesin üzerine serpilen acı kırmızı biber beni mutsuz etti.

Therapia Balık

Baştan balık siparişi vermediğimiz için şanslıydık, çünkü bu yediklerimiz karnımı fazlasıyla doyurdu. Ne balığa ne de tatlıya yer kaldı..

Başta manzara olmak üzere sunum, servis ve tuvalet (diş fırçası, kolonya gibi müşterinin düşünüldüğünü hissettiren detaylar mevcut)  açısından çoğu mekandan daha iyi ama söz konusu yemek olunca büyük bir hayal kırıklığı.

Adambaşı 50 TL (içkisiz+balıksız+tatlısız) olması yemekler lezzetli olsaydı uygun olabilirdi ama maalesef fiyat/performans açısından Therapia sınıfta kaldı.

 

Kuver 2x5 =      10 TL

Beyaz Peynir    12 TL

Levrek marine  12 TL

Patlıcan meze   7 TL

Semizotu          7 TL

Salata                7 TL

Kola                   5 TL

Kalamar            17 TL

Karides             18 TL

Servis             9.42 TL 

 

 

YORUMLAR YORUM YAP

Hayranlık verici bir manzara eşliğinde güzel bir akşam yemeği insan daha ne ister ki ;) teşekkürler Therapia ...

Emre 07.03.2013
CEVAPLA

Okuduğum kadarıyla mekanın elle tutulur bir tarafı yok, hiç okumadan yorum yapmışsınız sanki. Yorum değil korsan reklam kokusu aldım...

Emrah 08.03.2013

Izgara kalamarı tavsiye ediyorum.Tuzda kalkanı kesinlikle denemelisiniz...

Özlem 07.03.2013
CEVAPLA

Porsiyonlar kucuk mu sanki? Ve o bes kalamarin arasinda kalamarli sakiza rastlamak cok uzucu...

Hevel 03.09.2012
CEVAPLA