Klasik bir giriş olacak ama doğru söze ne hacet! Adana Adana'da yenir!

Peki ya Adana'da nerede Adana yenir?

İşte bu yazı bu sorunun cevabı niteliğinde olacak. Çünkü 1921 yılından itibaren hizmet veren Kebapçı Mesut, Adana'da en çok övülen kebapçı. Duydum ki, ünlüler ve siyasi isimler Adana'ya uğradıklarında mutlaka Kebapçı Mesut'a giderlermiş. İstanbullular ise Adana'ya ucuz uçak bileti kovalıyormuş. Adana'sının yollara düşürtecek kadar lezzetli olması, bendeki Kebapçı Mesut merakını daha da arttırdı.

Tıpkı BirBiçer gibi, Kebapçı Mesut da salaş bir mekan. Ara bir sokakta yer alıyor. Ama kime "Kebapçı Mesut nerede" diye sorsanız, herkes yerini ezbere biliyor.

Dışarıdan bakıldığında gayet sıradan bir yer. Saat 15 gibi gittiğimiz mekanda bir iki masa vardı. Masamızla ilgilenen Hakim Yenigün 1 saat önce uzun bir kuyruk olduğunu, şanslı olduğumuzu söyledi. (Hakim Bey aynı zamanda Kebapçı Mesut'un torunu.)

Kebapçı Mesut

Duvarları fotoğraflarla dolu. Kimi ararsanız var. Siyasiler, iş adamları, aktörler, aktrisler... Herkesin fotoğrafı var.

Kebapçı Mesut Kebapçı Mesut
   
Kebapçı Mesut Kebapçı Mesut
   
Kebapçı Mesut
 

Hava güzel diye dışarıda oturmayı tercih ettik. Siparişimizi verdikten sonra hemen masa donatılmaya başlandı. Maydanoz, sumaklı soğan salatası, turp, süzme yoğurt, ezme, salata derken bi baktım masada kebap için yer kalmamış.  

Kebapçı Mesut Kebapçı Mesut
   
Kebapçı Mesut Kebapçı Mesut
   
Kebapçı Mesut Kebapçı Mesut
   

Adana'da şalgam baş içecek. Her şeyin yanında şalgam içiliyor. Kebapçı Mesut'ta da şalgamı deneyelim dedik. Hem acılısı, hem de acısızı mevcut.

Kebapçı Mesut

İlk başta denemek için 1 porsiyon Adana söylemiştik. Herkesin öve öve bitiremediği lezzeti tattıktan sonra 1 porsiyon Adana, yanında Tavuk Kanat söyledik. Bana 1 porsiyon yeter demeyin kesinlikle. Yerken parmaklarınızı yememek için kendinizi zor tutuyorsunuz. O yüzden kesin 2.sini sipariş vereceksiniz.  

Peki lezzetin sırrı nedir? Hakim Bey bizi kırmıyor ve sırrı açıklıyor. Sadece koç etini kullanıyorlar ve kesinlikle dana etiyle karıştırmıyorlarmış. İyice dinlendirilmiş eti sinirinden ayırıp çok iyi işliyorlarmış. Et zaten kendini belli ediyor; zırh bıçaklarıyla iyice doğranmış. Bu noktada ufak bir bilgi vermek istiyorum. Hakim Bey'in anlattığı usül günümüzde çok az usta tarafından yapılıyor. İşin kolayına kaçıp makineyle eti kıyma haline getiriyorlar. Oysa ki,  eski ustalar eti kıyma haline getirmek için saatler boyu zırh bıçaklarıyla doğrarlarmış. Sebebi de etin suyunu ve boyutunu kaybetmemesi.

Kendisi söylemedi ama belli ki, et kuyruk yağıyla karıştırılıyor. Bir diğer sır da bu olsa gerek. Zaten kuyruk yağı nereye konsa lezzet katıyor.  Kebapçı Mesut'un yetiştirdiği ustalarla hâlâ çalışıyorlarmış. Etin pişimi de ustaca. Çok fazla veya az pişmemiş.

Kebapçı Mesut
 
Kebapçı Mesut Kebapçı Mesut
   

Her yemek sonrası olduğu gibi çay sipariş ettik.  Adana'da alışamadığım tek tat, kaçak çay tadı oldu. Hakim Bey çayı sulandırın talimatını vermiş olsa da, alıştığım Türk çayı tadını aradım. 

Kebapçı Mesut

Fiyat-lezzet performansı yüksek. İçeceklerle birlikte 5 porsiyon Adana, 1 porsiyon Tavuk Kanat için 95 TL ödedik. Mesut'un kebaplarını yedikten sonra İstanbul'da biz ne yiyoruz ki moduna gireceğiniz garanti.

Adana gurme turunuzu düzenlerken, "gidilmesi gereken yerler" listesinin en başına Kebapçı Mesut'u yazın derim. Biraz da "gerçek Adana kebap" yiyin

YORUMLAR YORUM YAP

Bu mekan için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorum yapan olmak için tıklayınız.