Haftasonu şehirde duramam diyenlerdenseniz, Sapanca'da keşfetmiş olduğum Heinz tam size göre.

Mekana girerken, bambaşka bir dünyaya giriş yapıyorum gibi geldi. Şehrin gökdelenlerinden kaçıp doğayla buluşmak, bana olduğu gibi size de iyi gelecek eminim.

Heinz
 

Mekanı anlatmaya başlamadan evvel, kafanızdaki sorunun cevabını vereyim.  (Aynı soruyu ben de kendime sordum.) Neden Heinz? İstanbul'un göbeğinde olsak, bu soruyu sormazdım eminim. O kadar alıştık ki yabancı veya anlamsız kelimelere. Ama Sapanca gibi bir yerde olunca, insan ister istemez merak ediyor. Hikayesi mutlaka vardır diye tahmin ediyorum ve tahminimde yanılmıyorum. Mekanın hemen girişinde bir tabela var. Heinz Rümmelein, 1983 yılında bu çiftliğin kurulmasında maddi manevi katkıda bulunmuş. Onun onuruna mekanın ismi Heinz olmuş.

Heinz
 

Hem iç mekanı hem de geniş bir bahçesi var. Havanın yağışlı veya soğuk olduğu günlerde iç kısmı hizmet veriyor. Bahardan itibaren ise o yeşiller içindeki muhteşem bahçesinde oturabilirsiniz. Ben mekanın bulunduğu binayı da çok sevdim. Ahşap ve kırmızı tuğlanın güzel bir ahengi yakalanmış. Sanki sevdiğim bir dostumun evine kahvaltıya gidiyormuş gibi hissettim bu evi görünce.

Heinz Heinz
   
Heinz Heinz
   
Heinz Heinz
   
Heinz
   

İç mekanda kahvaltı edeceğim diye hiç üzülmeyin çünkü soba ve şömine var içeride. Soğuk İstanbul sabahından kaçıp şömine karşısında sıcacık kahvaltı etmenin tadı bir başka. Biz öyle yaptık mesela. Çayımız kuzinenin üstünde demlenirken, şömine karşısında ısındık.  

Heinz Heinz
   
Heinz Heinz
   
Heinz
   

 

Mekanın girişinde Geleneksel Köy Kahvaltısı'nın içeriğini anlatan bir tabela var. Girmeden evvel neyin sizi beklediğini biliyorsunuz.

Heinz
 

Ekmek kahvaltının temeli. Ekmek iyi değilse, o kahvaltının da iyi olmasını beklemem. İsmi lazım değil bazı kahvaltı mekanlarında kızartılmış ekmek adı altında bayat ekmek yedirmeye çalışıyorlar. Ekmek tazeymiş havası vermek için, ekmeği o kadar çok kızartıyorlar ki, taşımsı bir şey geliyor önünüze. Bunu yapan mekanları esefle kınıyorum.  Heinz'da gelen ekmeğin kızarması kıvamında olmuş.

Heinz
 

Kahvaltılık ürünleri kaliteli ve taze. Lezzetin kaynağı bu ikisi oluyor zaten. Sınırsız serpme kahvaltı kişi başı 30 TL, çocuklar için 15 TL. Zeytininden peynirine, söğüşüne kadar Türk kahvaltısında olması gereken her şey soframızda vardı. Peynir tabağında 3 çeşit peynir var: kaşar, beyaz peynir ve Hellim peyniri. Takip ettiğim bir Instagram hesabından öğrendiğime göre gitmeden evvel İsli Çerkez Peyniri siparişi verirseniz, hazır ediyorlarmış. Bu fırsatı kaçırmayıp gitmeden birkaç gün evvel arayıp siparişimi verdim. İsli Çerkez Peyniri, vakt-i zamanında Adapazarı, Sakarya vee Bolu civarlarına yerleşmiş Çerkez aileler tarafından yapılan özel bir peynir çeşididir. Normal tuzlu ve dışı kahverengimsi, ancak içi beyazdır. Duman kokusu ve tadındadır. Heinz'inkisini mutlaka tadın.

Heinz Heinz
   
Heinz Heinz
   

Bu saydıklarımdan daha fazlası vardı. Patatesli-peynirli gözleme, patates tava, pişiye benzettiğim bir hamur işi, ızgara mantar, çıtır çıtır mücver.. E daha ne olsun? Hepsini çok beğendim. Mücver cips gibiydi, hiç öyle denememiştim. Zaten mücver aşığı biriyim, bu halini de sevdim.

Heinz Heinz
   
Heinz Heinz
   
Heinz
   

Kahvaltıya ayrıca Sahanda Köy Yumurtası veya Menemen de dahil.

Heinz
 

Ayrı bir tabakta gelenler için ayrı bir paragraf ayırmak lazım. Otlu tereyağı her yerde karşınıza çıkmaz. Kızartılmış ekmeğin üstüne önce otlu tereyağı ardından tatlı kahvaltılık Acıka sürülüp afiyetle yenmeli.  Acıka ya da Acuka, Çerkez, Abhazlar, Gürcüler, Tatarlar ve Azeriler gibi Kafkas kökenli halklara ait bir lezzet. İçine konulan biberden dolayı tatlı ya da acı olabiliyor. Kahvaltıda yemesi ayrı bir güzel.

Tuzlular bitmeden tatlılara başlayamıyorum. İlla masadaki tüm tuzlulardan tatmış olacağım. Kimi tatlı-tuzlu sırasını karıştırarak yiyor ama benim sıram değişmez; önce tuzlular, ardından tatlılar.  Şimdi tatlı zamanı.. Petek bal olsaymış daha iyiymiş tabii, ama ziyanı yok diyorum ve bal-kaymak ile açılışı yapıyorum. Kaymağı muhteşem. Köyden alıyorlar sanırım veya kendileri bile yapıyor olabilir. Kivi reçeline bayıldım! Masadaki kivi reçelini ben bitirmişimdir herhalde. Daha evvel hiç denememiştim, tavsiye ederim. Kızılcık Reçeli ve Turunç Reçeli de diğer lezzetli iki seçenek. Bence hepsinden tadın, hiçbirinin gönlü kalmasın!

Heinz
 

Heinz'da kahvaltı haricinde yemek de yiyebilirsiniz. Ben denemedim, deneyenler bu yazıya yorum bırakabilirler. Ev Mantısı (15 TL) ve Kiremitte Köfte (15 TL) seçenekleri var. Ayrıca balık yemek isteyenler için girişe fiyat listesi asmışlar.

Heinz Heinz
   

Rezervasyon için Kamuran AKBAŞ'ı arayabilirsiniz : +90 535 762 8445.

Çalışanlar güleryüzlü ve müşterinin mutlu olması için vızır vızır çalışıyorlar. 

Yaz/kış rahatlıkla kahvaltı edilebilecek bir yer. Büyük gruplar ve çocuklu aileler için ideal bir kahvaltı mekanı. 

YORUMLAR YORUM YAP

Biz de eşimle her defasında yanımızda farklı bir misafir ile gittik 3-4 defa. İnternetten çok iyi olduğunu öğrenip yine de ilkinde tereddütle gittiğimiz Heinz, artık Sapanca'da tek adresimiz olmuştur. Hatta 16 Eylül'de şirket organizasyonu yapıp, departmanımızı oraya kahvaltıya götürmeye karar verdik :) her şey doğal, her şey samimi, çok güzel bir kahvaltı sunuyorlar gerçekten!!!

Fatma Şahin 22.08.2017
CEVAPLA

Dilek Hanım bu güzel değerlendirmenizden dolayı teşekkür ederim.Küçük aile işletmesi olarak kalmakta ne kadar doğru bir karar verdiğimzi hissettirdiniz.Doğayı ve doğal olanı seven tüm misafirlerimize teşekkür ediyor ve sizleri tanımak istiyoruz.Heinz ailesi adına Kamuran Şhapli Albaş.

Kamuran Albaş 14.06.2017
CEVAPLA

İzmit' de otururken sık gittiğim bir mekandı. Çok sıcak, çok samimi, ürünleri harika. Özellikle çocuklu aileler için güvenilir bir mekan. Kalabalık, curcuna yok.

levent 20.02.2016
CEVAPLA

Nazik iltifatlarınız için çok teşekkür ederiz.Umarım sonraki gelişlerinizdede bu memnuniyetiniz verçekleşir.

kamuran albaş 27.01.2016
CEVAPLA