2013 Ramazan'ında ilk iftar mekanı olarak Fuat Paşa Yalısı'nı seçtim. Geçen sene yine iftar için gittiğim bu mekandan çok memnun kalmıştım. Bu sene neler değiştiğini görmek ve bu sefer bloguma yazmak üzere mekana gittim.

18. yüzyılın sonlarına doğru inşa edildiği sanılan yalı, bir paşa tarafından yaptırılmış. Daha sonra el değiştiren yalı, uzun süre II. Abdülaziz sadrazamı Keçecizade Fuat Paşa tarafından ev olarak kullanılmış. Keçecizade Fuat Paşa Yalısı, İstanbul'a eşsiz bir güzellik katan Boğaziçi'nin en güzel yalılarından biri...

Yalıya gelince, girişindeki valeye arabamızı bıraktık. Arabayı yalının karşısındaki otoparka park ediyorlar. Vale ve otopark ücreti 5 TL. Arabayla gelecekler için vale çok iyi bir tercih. Otopark derdine düşmezsiniz.

Yalının kapısı çok heybetli. Tarihi eser olan bir mekana girdiğinizi size hissettiriyor. İçerisi ise bambaşka bir alem. Tavandan sarkan dev avize ilk gözüme çarpan oldu. Ve avluya bakan onlarca pencere. Duvarları ise bebek mavisi renginde. Çok hoşuma gitti. Kim bilir kimler oturdu burada vaktinde, diye iç geçirdim.

Fuat Paşa Yalısı
Fuat Paşa Yalısı Fuat Paşa Yalısı

 

İftar yemeği avluda. Fuat Paşa Yalısı'nın çok geniş bir avlusu var. Ve bu geniş avluda 20 masa kadar vardı. Avluyu tıklım tıklım doldurmayı tercih etmemişler.  

Hava biraz yağmurlu olduğu için ortaya büyük bir çadır kurulmuş. Bu kadar büyüğünü gördüğümü hatırlamıyorum. İçeriden de LED aydınlatması var. Hoş bir görüntüye sahip.

Fuat Paşa Yalısı

Masaların hepsi Boğaz manzaralı. Sık aralar da olmadığı için kimseyi rahatsız etmeden Boğazı, karşıdaki yeşil dağları izleyebiliyorsunuz.

Fuat Paşa Yalısı

Avlunun en güzel süslenmiş masası havuz kenarındaki küçük bir çardak altına kurulmuş masaydı. Ama maalesef denizden uzak, içeride kurulmuş. 10 kişilik büyük gruplar için tercih edilebilir.

Fuat Paşa Yalısı

İftar başlamadan her masaya özel alttan ısıtmalı bakır çaydanlık bırakıyorlar. Tüm yemek boyunca kalıyor ve çay bitince yeniden tazeliyorlar. 

Fuat Paşa Yalısı     Fuat Paşa Yalısı

İftar sofralarının olmazsa olmazı, "İftariye tabağı". Tabaktakiler; hurma, beyaz peynir, tulum peyniri, zeytin, reçel, bal, salatalık, domates, tereyağı. Hepsi lezzetli ama sıcak sıcak getirilen yumuşacık puf pide olmasa bu iftariye tabağının hiçbir anlamı olmazdı. Sıcak ekmeğime tereyağı sürüp sürüp yedim, lezzetine doyamadım.

Fuat Paşa Yalısı     Fuat Paşa Yalısı

"Mercimek çorbası" sulu değil, kıvamı çok iyi ayarlanmış. Üzerine de birkaç kruton eklenmesi lezzeti arttırmış.

Fuat Paşa Yalısı

Ara sıcak olarak "Peynirli su böreği" servis edildi. Şahsen Maraş usulü su böreği tercih ediyorum. Su böreği hantal bir yapıya sahip, kalın hamurundan ötürü. Maraş daha ince olduğu için hoşuma gidiyor. Fuat Paşa'nın su böreği ise fevkalade idi. Ağızda dağılan cinsten. 

Fuat Paşa Yalısı

Menüde daha evvel tatmadığım bir ana yemek vardı: Topkapı usulü tavuk ile yanında defne yapraklarıyla süslenmiş patates püresi. Topkapı usulü demek, tavuğun içinin pirinç pilavıyla doldurulup fırınlanması demek. Patates püresine ise bayıldım! Kıvamını çok güzel tutturmuşlar.

Fuat Paşa Yalısı    Fuat Paşa Yalısı

Tatlıya kadar her şey çok güzeldi. Tüm beklentilerim karşılanmış, hatta üstüne bile çıkmıştı. Servisi, lezzeti her şey mükemmeldi. Ama ah o Güllaç gelince, tüm dünyam yıkıldı. Güllaç'ın hakkı verilmemiş resmen. Belki biraz gül suyu eklense, tadı değişebilirdi.  Neyse bu da nazarlık diyerek çok üstünde durmadım.

Fuat Paşa Yalısı    Fuat Paşa Yalısı

Kişibaşı fiyatı 65 TL + %8 KDV. (Benden duymuş olmayın ama fırsat sitelerinden adambaşı 30 TL, 4 kişi 108 TL gibi ücretler ödeyerek kupon alabilirsiniz.

Boğaz manzarası ve tasavvuf müziği eşliğinde iftarınızın tadını çıkarın. Şahsen benim gecem çok güzel geçti. 

YORUMLAR YORUM YAP

Menü sanki iftar için biraz zayıf geldi bana. Eşimin bunlarla ne kadar doyacağını düşündüm bir an. Bir de küçük çocuklar için farklı seçenekleri olsa daha iyi olmaz mıydı? Mekan hakkındaki yorumlarınızı çok samimi buluyorum. Bu çalışmanızdan ötürü çok teşekkür ederim. Fuat Paşa Yalısı'nı sanırım iftar için deneyeceğiz. Hayırlı Ramazanlar.

esfara 26.07.2013
CEVAPLA