Bafra'ya bizzat gidip, oradaki Turan Usta'nın muhteşem kapalı pidesini tatmış biri olarak yazıyorum bu yazıyı. Kapalı pidenin ennn güzelini yemek için kesinlikle Samsun'a, Bafra'ya gidin derim.

Peki ya İstanbul'dan uzaklaşamayanlar? Onlar için lezzetli pide arayışına devam ediyorum. 

Instagram'da bir blogger'ın Coşkun Usta Bafra Pide paylaşımını görünce, hiç üşenmeden kıta değiştirip mekana gittim.

Kozyatağı'nda bir apartman altında hizmet veren Coşkun Usta'nın orjinal yeri Kızıltoprak'ta. Kısmet olursa inşallah orayı da denemek istiyorum. Tarihçesini merak edenler için kısa bir özet geçeyim. 1960'lı yıllarda Samsun'un Bafra ilçesinde, mesleğe ilk adımlarını atan Coşkun Kuru 1981 yılında İstanbul'a gelerek, Kızıltoprak Kadıköy'de Bafra Pide'yi kuruyor. Uzun versiyonu bu link'te.

Coşkun Usta Bafra Pide Coşkun Usta Bafra Pide
   
Coşkun Usta Bafra Pide Coşkun Usta Bafra Pide
   
Coşkun Usta Bafra Pide Coşkun Usta Bafra Pide
   
Coşkun Usta Bafra Pide
 

 Bafra Pide'nin büyük gruplar için oluşturduğu bazı menüler var. Denemek isteyen olursa diye set menüleri paylaşıyorum:

Coşkun Usta Bafra Pide
 

Bafra Pide'nin en takdir ettiğim yanı, "yarım porsiyon" seçeneğinin menüde yer alması. Özellikle öğle yemeklerinde Bafra Pide'yi tercih eden bayan çalışanlar için bu seçeneği eklemiş olabilirler. Bence çok mantıklı. 

Ben yarım porsiyon Kıymalı Kapalı Pide ve tam porsiyon Karışık Açık Yuvarlak Pide sipariş ettim. Karışık Açık Yuvarlak Pide'nin görüntüsünü daha evvel Instagram'da görüp aşık olmuştum. Kıymalı Kapalı Pide'yi de tatmak istediğim için yarım porsiyon ondan istedim. 

Coşkun Usta Bafra Pide Coşkun Usta Bafra Pide
   

 Kıymalı Kapalı Pide, lezzet bakımından ortalamanın üstünde. Pidesi çıtır çıtır. Malzemeyi bol kullanmışlar. Ama ne yalan söyleyeyim, bana bi Turan Usta lezzeti yaşatmadı.   Yine de İstanbul için lezzet seviyesi yüksek. (1 Porsiyon: 19.5 TL; 1.5 Porsiyon: 27 TL; 1/2 Porsiyon: 13 TL)

Coşkun Usta Bafra Pide Coşkun Usta Bafra Pide
   

Karışık Açık Yuvarlak Pide'de ise pastırma bana çok tuzlu geldi. Kavurmalı kısmına ise bayıldım. (1 Porsiyon: 25 TL; 1.5 Porsiyon: 33 TL; 1/2 Porsiyon: 17 TL)

Bir dahaki gidişimde, hangisini tercih edersin diye sorarsanız, cevabım Kıymalı Kapalı olur.

Coşkun Usta Bafra Pide Coşkun Usta Bafra Pide
   

Pide siparişi verirken, turşu da sipariş verdik. Bize servis yapan abi, Turşu da ister misiniz diye sorunca, denemek için hemen evet dedim. Ancak bilmediğim bir nokta varmış ki, pidenin yanında zaten turşu geliyormuş! Kimse de bizi uyarmadı, emin misiniz bu kadar turşu yemek mi istiyorsunuz diye. Neyse, sonuçta bir kısım turşu ziyan oldu. İsraf da en nefret ettiğim şey.  Ama turşusu güzel. Ev yapımıymış. (Küçük 1 kişilik: 6 TL ; Orta 2 kişilik : 10 TL ; Büyük 3-4 kişilik : 14 TL)

Coşkun Usta Bafra Pide
 

Pidenin yanında ayran siparişi verdim ama pişmanım, keşke çay söyleseymişim. Çayı çok iyi demlenmiş, tadı mükemmel. 

Coşkun Usta Bafra Pide
 

İnternette, çalışanlar son derece ilgili ve güleryüzlü diye okumuştum. Mekana ilk oturduğumuzda yaşça büyük bir çalışan siparişimizi aldı. Aynen yazılanlar gibi bu yaşlı bey bize karşı güleryüzlü ve ilgiliydi. Sonra içeride bayan bir çalışan ile (sanki mekan işletmecisi gibiydi) siparişimizle ilgili bir tartışma yaşadıkları için, bu bey bize küstü ve bir daha bizimle konuşmadı.   Zaten hep enteresanlıklar beni bulur. Neyse, çay faslına geçtiğimizde, yaşanan tartışmayı atlatan yaşça büyük abimiz bizimle tekrar konuşmaya başladı. Sanıyorum öfkesi geçti. 

Sonuç olarak, bana kıta değiştirtecek kadar mükemmel bir lezzeti bulamadım. Eğer civarlarda olursam, uğrar pidemi yerim.. Orjinal yerine ise mutlaka uğrayacağım. Belki damak çatlatan bir lezzet bulurum kim bilir! 

YORUMLAR YORUM YAP

Bu mekan için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorum yapan olmak için tıklayınız.