Günümüzde yeme-içme sektörünün en temel sorunu, yöresel tatların artık kaybolmuş olması. Köfte ile balık daha çok tüketildiği ve maliyet açısından daha uygun olduğu için tüm restoranların menüsü bundan ibaret olmuş.

Halbuki, Amasya'daki Amaseia Mutfağı gibi yöresel lezzetler sunan lokantalar desteklenmeli. Yöresel tatlarımız yerli ve yabancı turistlere tanıtılmalı, kuşaktan kuşağa aktarılmalı.

Elması ve bamyası kadar zengin mutfak kültürüyle de özel bir yere sahip olan “Şehzadeler Şehri” Amasya, Türk mutfağının gizli hazineleriyle dolu.

Amaseia Mutfağı 2004 yılından beri meşhur Yalıboyu Konakları'ndan birinde hizmet veriyor. İşletme sahibinin ismi Fatih YAĞCI.

Amaseia Mutfağı

İçeri girdiğinizde bir avlu karşılıyor sizi. Nehir manzarası varken avluda oturmayı tercih etmem ama tercih sizin.

Amaseia Mutfağı
   
Amaseia Mutfağı Amaseia Mutfağı
   

İç mekan tarihi ve otantik eşyalarla süslenmiş. Yemek öncesi veya sonrası içeride şöyle bir tur atın, bol bol fotoğraf çekin.

Amaseia Mutfağı Amaseia Mutfağı
   

Küçük bir balkonu var, ki açık havada nehir manzaralı yemek yemek istiyorsanız burası tek seçenek. Ancak, başımıza geleni anlatayım. Nehir kenarındaki 2 masa doluydu. Biz de, 2. sıradaki masaya oturduk. Yanımızdaki masa sigara içmeye başlayınca, o duman olduğu gibi bize çöktü. Of korkunçtu. Hem manzara seyredemedik hem de dumana boğulduk. Demem o ki, nehir kenarındaki masalara oturun!

Amaseia Mutfağı
   
Amaseia Mutfağı Amaseia Mutfağı
   

Yemek öncesi Amasya'nın meşhur TOYGA ÇORBASI'nı (8₺) içmenizi öneririm. Amasya'da, başta düğünler olmak üzere özel gün ve davetlerin, evlerin kısacası tüm sofraların demirbaşı. İçeriği çok basit: yarma, nohut ve süzme yoğurt. Üzerine dökülen nane soslu tereyağı ise çorbanın lezzetini daha da arttırmış. EFSANE bir lezzet!

Amaseia Mutfağı

Çorba sonrası BAKLALI DOLMA (15₺) ve AMASYA YAĞLISI (10₺) söyledik. Amasya Yağlısı tek başına benim için kuru bir lezzet. Yanında peynir, zeytin olsun istedim. Baklalı Dolma ise yöresel ve bildiğimiz dolmalardan daha farklı bir lezzet. Deneyimleyin.

Amaseia Mutfağı Amaseia Mutfağı
   

Bunların üstüne bir de az KEŞKEK (9₺) söyledik. Keşkek ortalamanın üstünde bir lezzet idi. Ancak eminim Amasya'da çok daha lezzetlisini yiyebiliriz.

Amaseia Mutfağı

Adisyonumuzu da ekliyorum. Bu yemek 2 KİŞİLİKtir.

Amaseia Mutfağı

Amasya gezinizde mutlaka bir akşamınızı Amaseia Mutfağı'na ayırın.

YORUMLAR YORUM YAP

Bu mekan için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorum yapan olmak için tıklayınız.