Roka Pera


Yemek
9
Tatlı
9
Sunum
9
Servis
9
Ambiyans
8
WC
8

ADRES
Ansen Suites Hotel Meşrutiyet Caddesi No:70 Asmalımescit Beyoğlu İSTANBULDaha Büyük Görüntüle
Google Haritalar'da Görüntüle

TELEFON
+90 212 245 8817


E-POSTA ADRESİWEB ADRESİÇALIŞMA SAATLERİ
Her gün 12:00-02:00


REZERVASYON
Gerekli


MUTFAK
Ege


... İÇİN BURAYA GİDİLİR
Büyük Grup
Kutlama
Reunion


Ara 2014
28

Roka Pera : Semtin (Asmalımescit, İstanbul) En İyisi

Asmalımescit, İstanbul

Alkolİş Çıkışı

Egeliler yaşamak için yemek yemezler. Yemek için yaşarlar. Yemek demek zevk demektir onlar için.

Zeytinyağı masada olmazsa, kıyamet kopar. Hiç adı sanı duyulmamış otlardan en leziz yemekleri hazırlarlar. Ege'de kurulan büyük sofralar çeşitli mezelerle donatılır, aynı masa etrafında hep beraber keyifli yemekler yenir. 

Her mekan yazımda belirttiğim için, burada da parantez açıp Egeli olduğumu yazayım dedim. İstanbul'da Ege Mutfağı'nı özleyen bir Egeli'yim ben.  Farklı mutfaklardan farklı lezzetler tatmaktan zevk alsam da, zeytinyağlı mezelerim nerede benim diye aranırım. 

Hasta olacak insanın ayağına doktor gelirmiş misali, Alaçatı'daki Roka Bahçe yaz sezonunu kapatıp İstanbul'a gelmeye karar vermiş Asmalımescit mahallesine bağlı Pera olarak adlandırılan bölgede, Ansen Suites Hotel'in alt katına yerleşmiş ve Roka Pera ortaya çıkmış. Bilenler bilir, İtalyan mutfağı Da Vittorio'nun yerine açılmış.

Roka Pera Roka Pera
   
Roka Pera Roka Pera
   

Müşteri kapasitesi 50-60 kişi. Minik ama şirin bir yer. Masa örtüleri temiz. Şöyle bir etrafa göz attığımda, DEKORASYONda Ege sıcaklığının ön planda tutulduğunu fark ettim. Mekanın sahibi Gökhan SAFKAN'a Bahar KİTAPÇI yardım etmiş.  Kendisi Refika BİRGÜL'ün yemek fotoğrafçısı. Nasıl olur, mekan dekorasyon işini yapabilir miyim dese de üzüm sepetlerinden lamba yapmak Bahar Hanım'ın fikriymiş Ayrıca, Bahar Hanım ile Gökhan Bey antikacılardan tek tek topladıkları objelerle mekanın her bir köşesini süslemişler. Mekana girer girmez karşınızda, duvara asılı antika mutfak gereçlerini görüyorsunuz. Çok hoş bir görüntü.  Sevdiğim başka bir ayrıntı ise, duvara asılı tahta raflarda duran renkli tabaklar. Anneanne evinde yemek yiyormuş gibi sıcak bir his doğdu içime. 

Roka Pera Roka Pera
   
Roka Pera Roka Pera
   
Roka Pera Roka Pera
   
Roka Pera
 

Gökhan Bey, Roka Pera'nın sırlarını bir bir anlattı.  En büyük sırları, kullandıkları malzemelerin çoğunluğunun Ege Bölgesi'nden taze getirtilmesi. Tire'nin Salı Pazarı'ndan otlar, Tire Köftesi ve Lor Peyniri geliyor.  Başka bölgelerden de malzemeler geliyor tabii. Şef Tokat doğumlu, ailesi ise Amasyalı. Asma yaprağı Amasya'dan geliyor desem, şaşırtıcı olmaz herhalde.

İştah açıcı olarak gelen yeşil zeytin ile taze ekmeklere bayıldım. Ekmekler taze. En dikkat ettiğim detaylardan biri de bu. Bayat ekmekler kızartılarak servis edilince, delleniyorum. Favorim Mısır ekmeği. ♥ Zeytinyağ Ayvalık'tan. Yeşil zeytin ise butik çalışan bir aileden alınıyormuş. 

Roka Pera Roka Pera
   

MEZELER Ege Mutfağı'nın can damarıdır desem yeridir. Meze yelpazesi geniş mekanların yeri de benim için ayrı. Roka Pera da bu listeme girdi.  

Şimdi aşağıda tek tek sıraladığım ve detay verdiğim mezelerin yanına beğendim, çok güzel diye yazmayacağım. Hepsi Ege'ye yakışır lezzette yapılmış. 

 Roka Pera

Cevizli Kırmızı Pancar Salsalı Deniz Börülcesi (14 TL) : Börülce Ege'nin vazgeçilmezlerinden. Bu mezenin lezzet sırı ise börülcenin İzmir'den geliyor olmasıdır. 

 Roka Pera

Vişneli Zeytinyağlı Yaprak Sarma (15 TL) : Ben klasik yaprak sarma seven bir insanım. Daha evvel vişneli yaprak sarma yemiştim ama Roka Pera'dakinin farkı, vişnenin eritilerek sarma içinin katılması. Sarmanın içi vişne rengi. Ama bariz bir vişne tadı yok. O kadar hafif ki, rengini görmeseniz vişne olduğunu pek anlamayabilirsiniz. 

 Roka Pera

Marine Kıtır Enginar Salatası (15 TL) : Roka Pera'nın imza niteliğindeki mezesi buymuş. Benim için Sarma olsa da, çoğu müşteri kıtır enginar salatasına bayılıyormuş. Gökhan Bey, dört mevsim enginarı taze bulmaya özen gösteriyor. Maliyeti yüksek ama başka seçenek yok. Dondurulmuş olunca enginar tadını kaybeder diye belirtiyor.

 Roka Pera

Zeytinyağlı Şevketi Bostan (13 TL) : Şevketibostan Ege Bölgesi'nde sıklıkla tüketilen yabani dikenli bir bitkidir. Ege dışındaki bölgelerde pek bilinmez. 

 Roka Pera

Kırmızı Biber Salsalı Ahtapot Salatası (15 TL) : Ahtapot Alaçatı'dan geliyor. Başka yerden almam diyor Gökhan Bey. 

 Roka Pera

Izgara Tekirli ve Bulgurlu Maydanoz Salatası (13 TL) : Roka Pera'nın birbirinin tıpkısının aynısı mezelerden olmayacağının kanıtı.  

 Roka Pera

Zeytinyağlı İç Baklalı Fava (14 TL) : Fava favorim olan bir meze değildir normalde. Roka Pera'da diğer muhteşem lezzetlerin yanında sönük kaldığını düşünmem, benden kaynaklı bir durum olabilir yani. 

 Roka Pera

Tahinli ve Taze Naneli Patlıcan Ezmesi (15 TL) : Bildiğimiz patlıcan ezmesinden daha farklı. Başarılı buldum. 

 Roka Pera

İzmir Tulum Peynirli Ilık Patlıcan (15 TL) : Favori mezelerimden biri.  Sunumu ve lezzeti harika.

Ege Mutfağı'nın doğal lezzetleriyle hazırlanan ARA SICAKLAR bence mekanın bel kemiği. Günümüzde, ben de dahil olmak üzere, çoğu büyük gruplarda soğuk meze + ara sıcak menüleri tercih ediliyor. Sebebi de daha çok lezzetten tadabiliyor olmak. Usta komedyen Cem Yılmaz'ın dediği gibi, Everything but little little into the middle oluyor.  

 Roka Pera

Ege Otları ile Doldurulmuş Izgara Kalamar (25 TL) : Lor peyniri ve Ege otları ile kalamar dolduruluyor. Ben böylesini yememiştim. Tava kalamardan sıkılanlar için iyi bir alternatif olmuş.

 Roka Pera

Levrekli Deniz Mahsulü Pilavı (25 TL) : Perde pilavı usulü, ama yufka yerine levrekle örülmüş. Güveç içinde yanmaz kağıt içinde fırına veriliyor. Önce beşamel sosu düşünmüşler, ancak başarılı bir kombinasyon olmayacağını düşünerek vazgeçmişler.

 Roka Pera

Asma Yaprağına Sarılı Marine Edilmiş Izgara Sardalya (25 TL) :  Gökhan Bey'in tanıdığı bir Rum ailenin yaptığı usüle göre bu yemek hazırlanıyormuş. 1 gün önceden sardalyalar defne yaprağı, soğan gibi malzemelerle hazırlanan özel bir sos ile salamura yapılıyormuş. Ayrıca, fırınlanmadan önce hafif ısıtma şeklinde ızgarada pişiriliyormuş. Tuz ayarını tutturmak zor olmasına rağmen, yemeğin tuz ayarı iyi yapılmış.  

 Roka Pera

Kağıtta İsli Kurutulmuş Boşnak Eti (25 TL) : Bazı yemekler için Ege Mutfağı'nın dışına çıktık ama değer diyor Gökhan Bey. Bu yemek de bahsettiklerinden biri. Pendik ve Bayrampaşa semtlerindeki Boşnak mahallelerine yaptığı ziyaretlerde keşfetmiş. İsli et, dereotu, maydonoz ve domates ile beraber yanmaz kağıtta pişiriliyor. Kırmızı et severlerin aşık olacağı bir yemek.

Boşnakların "Suho Meso" dedikleri kurutulmuş et, Balkanlarda savaş zamanlarında keşfedilmiş. Askerlerin uzun süre dayanacak ve bozulmayacak yemeğe ihtiyacı olduğu için, etler özel bir yöntemle islenerek kurutuluyormuş. Askerler bu isli kurutulmuş etleri ekmeklerine katık yaparak yiyorlarmış. Günümüzde isli kurutulmuş etleri Boşnak Mahalleleri'ndeki kasaplardan temin edebilirsiniz.   (Pendik'teki Sancak Mahallesi, diğeriyse Gaziosmanpaşa'daki Yıldırım Mahallesi)

 Roka Pera

Izgara Füme Boşnak Sucuğu ve Eritme Peynir Güveci (22 TL) : Boşnaklar sucuk yapımında baharatsız et tercih ediyor. Ancak et kötüyse, yani ayıbı örtmek için baharat kullanılır diyorlarmış. Eritme peynir olarak Abaza Peynir kullanılıyor. Birçok denemeden sonra sucuğa en yakışanın Abaza olduğuna karar vermişler. Ben bu lezzeti çok sevdim dostlar. Mutlaka deneyin derim. 

 Roka Pera

Ahtapot Izgara (25 TL) : Ahtapotun hafif dişe gelmesi gerekir ama çiğnenebilir olmalı. Roka Pera'daki ahtapotlar önce fırınlanıyormuş. Böylelikle pişerken suyunu salmıyormuş. Kıvamının tutturulması bu şekilde sağlanıyormuş.

 Roka Pera

Ege Otlu ve Kabaklı Mücver, Limonlu Yoğurt Sos (16 TL) : Mücver en sevdiğim ara sıcaklardan biri. Klasik mücverden farkı mücverin üzerine dökülen yoğurt sosunun limon aromalı olması. Aklıma hiç gelmemişti açıkçası. Ben sarımsaklı yoğurtu tercih ettiğimi belirteceğim maalesef. Roka Pera mücverinin içinde turp otu, cibez, rezene, taze lor peyniri ve yok denecek kadar az kabak varmış. Çok az zeytinyağıyla teflon tavada kızartılıyormuş.   

ANA YEMEKLER'e sıra geldiğinde, midem dopdoluydu. Ortaya üç farklı ana yemek geldi. 

Roka Pera
 

Şevketi Bostanlı ve Pazılı Oğlak Kapama (43 TL) : Tandır mantığıyla yapılıyor. Ama tandırdan daha sulu.

Roka Pera

Izgara Boşnak Köftesi (35 TL) : Daha evvel kaymaklı köfte tatmadığım doğrudur. Evet, benim için büyük kayıpmış. Bu yemek sayesinde ortaya çıktı. Diyet bozduran bir köfte bu, aman dikkat!

Roka Pera

Karides ve Kalamarlı Fener Balığı Yahnisi (45 TL) : Sosu çok baskın. Baharatlı bir tadı var. Azaltılırsa yemeğin lezzeti ortaya çıkacak eminim. 

Keşke bir Limon Sorbesi olsaydı da, midem ferahlasaydı dedim açıkçası. Özellikle tadım etkinliklerinde Limon Sorbesi'ni istediğim anlar çok oluyor.  

İnce Dilimlenmiş Çıtır Kabak Tatlısı, kaymak, ceviz ve tahin (12 TL) ile Limonlu Taze Lor Kreması ve Karadut Reçeli (12 TL) tatlılarını deneme fırsatı buldum. Tadımlarda TATLILAR en sevdiğim bölüm olmuştur zaten. Roka Pera'da da durum değişmedi. Kabak Tatlısı'nı çok tercih etmeyen biri olarak, incecik dilimlenmiş kabak tatlısını çok başarılı buldum. 

Roka Pera Roka Pera
   

Roka Pera'yı kutlama için küçük, samimi, sıcak mekan arayan büyük gruplara ve İstanbul'da Ege havası almak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim. Türk damak zevkinin en güzel örneklerini Roka Pera'da bulabilirsiniz. Dostlarla uzun sohbet  ederken mezeler eşliğinde demlenmelik bir mekan. 

 

TEŞEKKÜRLER 

Davet için Ajans Dijital Kalem'e ve Özkan ÖZBEY'e, mükemmel misafirperverliği için mekan sahibi Gökhan SAFKAN'a çok teşekkürler !

Yorumlar

Bu mekan için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorum yapan olmak için tıklayınız.Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Mekan için yorum yap


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster