Haydarpaşa Mythos


Yemek
9
Tatlı
8
Sunum
9
Servis
9
Ambiyans
7
WC
2

ADRES
Tarihi Haydarpaşa Gar Binası Rıhtım KadıköyDaha Büyük Görüntüle
Google Haritalar'da Görüntüle

TELEFON
(216) 337 09 79


E-POSTA ADRESİÇALIŞMA SAATLERİREZERVASYON
Gerekli


MUTFAK
Meyhane


Haz 2012
18

Haydarpaşa Mythos

Kadıköy, İstanbul

 Kim bilir kimler oturdu bu masada, bu sandalyede. Kimisi kahkaha atarak, kimisi ağlayarak anlattı hikayesini, kimi de susarak içlendi derdine.

Ön kapısı deniz tarafına, arka kapısı Haydarpaşa Garı'nın içine açılan Mythos'a gidince, aklıma ilk gelen düşünceler bunlar oldu işte. 110 yıllık bir mekan... Daha evvel bulunduğum mekanların hiçbiri Mythos gibi değildi. Onun benden önce yaşadığını biliyor, hatta benden sonra da yaşayacağını hissedebiliyordum.

Haydarpaşa Mythos    Haydarpaşa Mythos

Mekanın hikayesi 1908 yılında Haydarpaşa Gar Lokantası ismiyle başlamış. İlk başta lokanta konsepti ile açılan mekan 1964 yılında meyhane konseptine geçmiş. Kuşaklar boyunca aynı aile tarafından işletilen mekan 3. kuşakta Haydarpaşa Mythos ismini almış.

Haydarpaşa Mythos

Kalabalık bir grup gittiğimiz için mekanla fiks menüde anlaştık ancak illa fiks menü söylenecek diye bir kaide yok. Dileyenler, menüden tek tek sipariş de verebilir. (http://www.mythos.com.tr/haydarpaa-menue) Fiks menü isteyenlerin iki seçenekleri var; et yemeyi sevenler için Kıyı Ege Set Menüsü ve rakı-balık için geldim diyenler için İç Ege Set Menüsü.

Haydarpaşa Mythos    Haydarpaşa Mythos

Mekanın her bir köşesinde gizli bir ayrıntı var.

Haydarpaşa Mythos    Haydarpaşa Mythos

Ortaya gelen altı çeşit mezeden en beğendiğim Rum Usulü Peynirli Patlıcan oldu. Beyaz peynir ile yapılan bu patlıcan mezesi, ağızda peynirin ekşimtrak tadını bırakıyor. Narlı Maş Fasulye'nin sert ve tatsız olması haricinde mezelerin hepsi benden tam puan aldı. 

Haydarpaşa Mythos

Soğanlı, domatesli, biberli salata tam istediğim gibi, bol zeytinyağlı...  Sadece tuzu eksik.

Haydarpaşa Mythos

Yavaş yavaş gün batarken garsonlardan biri yüzyıllık çiniler önünde bulunan mumları aheste aheste yakmaya başladı. Nitekim saat 9'da karanlık çökünce mumlar ve tavandan sarkan iki büyük lamba haricinde mekanda bir ışık kalmadı. 

Haydarpaşa Mythos

Rumcası Spanakopita olan Rum Böreği'nin en güzel örneğini Mythos'ta tattım. Bol peynirli ıspanaklı... Malzemeden çalınmamış, çoğu meyhanenin aksine.  

Haydarpaşa Mythos

Bir diğer ara sıcak ise Ege Kalamar Tava idi. Midemden önce gözüm doydu. Beyaz bir tabak içinde sunulmasına alışık olduğum kalamar Mythos'ta istiridye kabuğu şeklinde bir tabakta geldi. Kalamar da her malzemede olduğu gibi Urla'dan getiriliyormuş. Acaba o yüzden mi bu kadar lezzetli geldi bana bilmiyorum! İstanbul restoranlarında yemeye alışık olduğumuz dondurulmuş kalamarın aksine Ege Kalamarı çok yumuşak. 

Haydarpaşa Mythos

Mythos'ta en çok hoşuma gidenler, arka fonda meyhane şarkılarını dinleyerek duvara yansıtılan eski Yeşilçam filmlerini izlemek ve yemekler arası geçirilen süre.  Art arda yemekler getirilerek müşteri rahatsız edilmiyor kesinlikle. Ara sıcaklarımızdan sonra hoş sohbetimizi yapabilmemiz için uzun bir süre masamıza gelen giden olmadı.

Haydarpaşa Mythos

Ana yemek iki kişilik getirildiği için karşımda oturan arkadaşımla paylaştım. Sipariş verirken garsonumuz uyardığı için, ikimiz de aynı menüyü seçmiştik. Masaya gelen Psari Kavurdisti sosunu tarif etmem imkansız. Baktım ki işin içinden çıkamıyorum, balığın bende uyandırmış olduğu hazza bıraktım kendimi.

Haydarpaşa Mythos

Gecenin finali ise Fırın Helva. Sıcak sıcak servis edilen helva ağızda eriyip kaybolan cinsten.  

Haydarpaşa Mythos

Mekanın müdavimleri diğer müşterilerden direkt ayırt ediliyor. 60-70 yaş arası, ya tek başına ya da 2-3 arkadaşıyla beraber bir masada oturmuş, önünde mezesi, ağır ağır rakısından demleniyor. O geceyi de Mythos'ta kapatacak belli. O yüzden de telaşsız.

Değerlendirmemde önemli kriterlerden biri de WC. Haydarpaşa Garı'nın WC'sini kullanmak durumundasınız ve 1 TL ödemesi var. Yolcuların sık sık kullandığı bir tuvalet olduğu için temizlik açısından çok iyi değil.

Son olarak, Mythos'un fiyat/lezzet performansına gelelim. Tabaklar küçük ve gelen çoğu yemeği masadakilerle paylaşıyorsunuz. Her 4 kişilik masaya -70 cl'lik rakı dahil- fiks menü kişi başı 80 TL. 100 cl'lik rakı ile 85 TL. Bence bu fiyatlar daha düşük olmalıydı. Yemeklerin lezzetine diyecek bir lafım yok ancak denize nazır bir yemek de yemediğiniz için bu fiks menü fiyatı bana yüksek geldi. Sunduğu lezzet açısından değer mi değmez mi diyorsanız, değer ama sık sık gidilmez.

Not: Websitesinde 2 kişilik gösterilen bu fiks menü, mekanın masaları üzerinde bulunan bir uyarıyla 4 kişilik getirileceği belirtiliyor. Direk mekana gittiğimiz için bu ayrıntıyı gözden kaçırmışım. Bu sebeple, siz rezervasyonunuzu yaparken telefonda bunun teyidini isteyin.

KIYI EGE SET MENÜSÜ (Her 4 kişilik masaya) İÇ EGE SET MENÜSÜ (Her 4 kişilik masaya)
6 çeşit özel Urla köy taşbaskı zeytinyağlı MYTHOS mezesi 6 çeşit özel Urla köy taşbaskı zeytinyağlı MYTHOS mezesi
Duble Salata Salata
Rum Böreği Paçanga Böreği
Ege Kalamar Tava Mini Köfte Tabağı
Mythos Soslu Levrek Lokma Yaprak Ciğer
Psari kavurdisti (özel marineli ve beyaz şarap sosunda balık kavurma) Çökertme Kebabı (Bodrum'a Özel Yoğurtlu Soslu Bonfile Parçaları)
Fırın Helva Fırın Helva
1 Adet 70 Cl. Rakı 1 Adet 70 Cl. Rakı
veya veya
2 Adet 70 cl. Terra Şarap 2 Adet 70 cl. Terra Şarap
   
KİŞİ BAŞI FİYAT : 80 TL KİŞİ BAŞI FİYAT : 80 TL
100 Cl. Rakı ile KİŞİ BAŞI : 85 TL 100 Cl. Rakı ile KİŞİ BAŞI : 85 TL

 

 

Yorumlar

cemoka (07.08.2014)

Değil istanbul da Türkiye de yediğim en lezzetli mezeler ve Ege deniz mahsulleri. Bu lezzet ve ambians a bu fiyat ucuz bile

KaLp (18.01.2013)

menüde teyit ettikleri doğru düzgün getirmiyorlar..servis çok kötü ufacık mekana bi ton insan doluşturduklarından..mezeler ve balıklar kötü değil iyi de değil..fiyat pahalı..mekan şirin ama ufak bi süre sonra boğmakta..ikinci kez gidilmez..

Hevel (20.06.2012)

Gercekten zamanin durdugunu hissetiginiz mekanlardan... Durdursunda zaten, hic bozulmasin, hic degismesin... Biz de o mudavimleri gibi olalim, gelelim, oturalim, telassiz...Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Mekan için yorum yap


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster