Galip Amasya Çörekçisi


Yemek
10
Tatlı
-
Sunum
7
Servis
7
Ambiyans
5
WC
-

ADRES
Prinçci Mah. Habibi Sok. No:10/A Bimarhane Arkası Merkez/AMASYADaha Büyük Görüntüle
Google Haritalar'da Görüntüle

TELEFON
+90 (358) 218 2716


E-POSTA ADRESİ
mgalipdogla@gmail.com


ÇALIŞMA SAATLERİ
Pzt-Cmt 8:00-18:00;
Pazar kapalı


REZERVASYON
Gerekli Değil


... İÇİN BURAYA GİDİLİR


Eki 2019
05

Galip Amasya Çörekçisi

Merkez, Amasya

İlk defa bir çörekçi için koca bir paylaşım hazırlıyorum herhalde. Galip Amasya Çörekçisi, uzun zamandır yediğim ENNNN LEZZETLİ çörekleri yapıyor.

Galip DOĞLA, 1970 yılından beri dedelerinden kalma çörekçilik işini yapıyormuş. Dedeleri 1925 yılında başlamış bu mesleğe. “Amasya Çöreği” veya “Nohut Çöreği” olarak bilinen, nohut mayası ile mayalanan, hamuruna ceviz ilave edilen ve odun ateşinde pişirilen bir çörek yapıyorlar.

Galip Amasya Çörekçisi

Nohut mayası; temelde nohut, su ve buğday unuyla elde edilen, bu malzemelerin uygun sıcaklıklarda fermantasyona uğramasıyla oluşan bir tür maya.

Bana göre, Galip Usta’nın en leziz ürünü “PUAÇA” ismini verdiği “AMASYA BURMA ÇÖREĞİ”. Cevizli ve Cevizli Haşhaşlı diye iki seçenek var. Çıtır çıtır yenilen, tadı damağınızda kalan lezzetler.. İkisi de EFSANE!!

Cevizli Puaça (kilosu 37₺), Cevizli Haşhaşlı Puaça (kilosu 35₺), Çörek (kilosu 27₺)

Galip Amasya Çörekçisi Galip Amasya Çörekçisi
   

Galip Amasya Çörekçisi bir fırın ve oturup aldıklarınızı yiyebileceğiniz bir yeri yok. Bu sebeple, fırından çörekleri aldık ve Boraboy Gölü’ne doğru yola çıktık. Çok acıktığımız için yoldayken çörekleri yedik. Çöreklerden birer ikişer tane aldığımız için çabucak bitti.. Ah dedim KEŞKE KİLOLARCA ALSAYMIŞIZ da Boraboy Gölü’nde keyif yapsaymışız. Neyse dedik, ertesi gün kilolarca alalım, yolluk yapalım.

Galip Amasya Çörekçisi Galip Amasya Çörekçisi
   

Ve n’oldu? Ertesi gün Pazar idi ve çörekçi kapalıydı. Çalışma saatleri : Pazar hariç her gün 08:00-18:00

Sonra çılgınlar gibi araştırınca, öğrendim ki internetten de sipariş veriliyor ve Türkiye’nin her yerine gönderiyorlar. Tabii ki, çörekçiden sıcak sıcak alıp yemek çok farklıdır ama yine de o lezzet için Amasya’ya gidemiyorsanız, bari evinize söyleyin, mahrum kalmayın. Web sitesini mekanın KÜNYEsine ekledim.

Bu arada, usta eşine bile tarifini vermiyormuş, sır gibi saklıyormuş dediler bana.  Bu magazin haberini de paylaşayım sizinle.

Yorumlar

Bu mekan için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorum yapan olmak için tıklayınız.Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Mekan için yorum yap


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster