Mar 2017
29

Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı

Bu yazı komşumuz Azerbaycan'ın mutfağının tanıtımı gibi olacak. Daha evvel hiç tatmadığım, bilmediğim lezzetleri anlatacağım sizlere.

Şimdi itiraf zamanı.. Bu tadım öncesi neyle karşılaşacağımı bilmediğim için hafif meraklı, hafif telaşlı bir haldeydim.  Lakin tadım başlayınca, Allah'ım dedim cennette miyim?

Hemen yemekleri anlatmaya başlamamı istediğinizi biliyorum. Ama durunnn! Önce çiçeği burnunda yeni otel Ajwa Otel Sultanahmet'ten başlıyorum.

İstanbul'un tarihi yarımadasında, Sultanahmet'te yer alan otelin yatırımcısı Azerbeycanlı Abu Bekr. Uzun yıllar sonra İstanbul'a yerleşmeye karar veren Abu Bekr, Aziyade Oteli satın alıp binayı yeniden düzenlettiriyor. 121 odayı 60'a düşürmüş ve her odayı Topkapı Sarayı'nın restoratörlerine yaptırmış. Otelin iç dekorasyonu dış görüntüsü kadar lüks.

Ajwa isminin Türkçe'deki karşılığı Acve. Acve Hurması, Peygamber efendimizin kendi elleriyle diktiğine inanılan hurma çeşididir.

Otelin en üst katında yer alan, Türkçe'de safran anlamına gelen Zəfəran Restoran'ın manzarasının tarifi zor. Kendi sitesindeki yazı bir nebze olsun size fikir verebilir:

Fenerbahçe burnundan başlayıp tarihi yarımadayı, Prens adalarının tamamını Yeşilköy sahiline kadar gören ve muhteşem deniz manzarasına sahip olan

Restoranın Executive Şefi Ramin NURİYEV.  Kendisi ve ekibi bize bu tadımda harikalar yarattı.

Yemeğin lezzeti kadar, yemeğin sunumu da ayrı bir önem taşır. Zəfəran'da yemekler 100 senelik özel koleksiyon tabak takımında servis ediliyor. Restoran duvarlarını Azerbaycan sanatçılarının yapmış olduğu yağlıboya tablolar süslüyor. Antika halılar ise restorana ayrı bir zerafet katıyor. 

Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı
Lambalara bittim! Deniz manzarası ne kadar güzel, değil mi?
Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı
Bu set antika! Hmm bunu evime götürsem biri fark eder mi acaba? 

 

Yemek öncesi buzlar içinde 4 farklı ŞERBET masamıza geldi: Üzüm, Tarhun, Armut ve Feyxoa. Hepsi özel, çünkü hepsi Azerbeycan'dan geliyor. Kendi şişesinde gelen bu şerbetler müşterilere soğuk servis ediliyor. Tabii ki, içlerinde en dikkati çeken FEYXOA meyvesinden yapılan şerbet. Bu meyve Türkiye'de yok. Komşumuzda olup da neden bizde hiç adı sanı duyulmamış bilmiyorum. Ve üzülerek söylüyorum ki, çok lezzetli bir meyve. Şerbeti ise daha bi lezzetli.

Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı
   

Şimdi artık YEMEK zamanı! 

BEŞ FARKLI TABAKTAN OLUŞAN İLK YEMEK PARTİSİ MASAMIZA GELDİİİ! 

Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı
 

ŞARKÜTERİ TABAĞI, PEYNİR TABAĞI, TURŞU TABAĞI, KÖZDE PATLICAN & BİBER TABAĞI ve hmm.. bu ne ki şimdi? Tatlı gibi duruyor.  Biz merakla tabakları süzerken, Ramin Şefimiz anlatmaya başlıyor. PATLICAN SARMA. Neymiş neymiş?  

Efendim bu gördüğünüz son derece DEĞİŞİK bir yemek. Cevizli, ufak sarımsaklı ve yumurta beyazlı özel bir karışım hazırlanıyormuş ve ızgara patlıcanlara sarılıyormuş. Üzerine de ev yapımı mayonez! Oh, mis! Ben bu lezzete BA-YIL-DIM! 

TURŞU TABAĞI'nda en dikkat çeken MÜRDÜM ERİĞİ TURŞUSU. Azerbaycan'a özgü bir tat. Tuzu az, değişik bir lezzeti var.

Bu tabaklar size hafiften Türk mutfağı'nı andırıyor olabilir. Hepsi Azeri mutfağına ait olsa da çok haklısınız. Ee ne de olsa, yüzyıllar boyu süregelen bir komşuluk var. 

Belirtmekte fayda var. Zəfəran Restoran'da her şey ev yapımı. Yani kesinlikle dışarıdan almıyorlar Bu demek oluyor ki, bu gördüğünüz tabaklardaki her şey restoranın mutfağında üretiliyor. Eti, turşusu her şey restoranın mutfağında üretiliyor.

Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı
Şarküteri Tabağı (2 kişilik) 
Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı
Peynir Tabağı (2 kişilik) : Şor, keçi Motal, inek Motal, beyaz peynir inek, beyaz peynir keçi
Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı
 Turşu Tabağı

ISPANAK TERESİ, ıspanaklar soğan ile pişirilip tereyağı ve manda yoğurdu ile servis ediliyor.

Yemekleri tadarken bir yandan bize Ramin Şef Azerbaycan kültürünü ve mutfağını anlatmayı ihmal etmiyor. Yemek sofralarında yeşillik bolmuş. Her mevsimde sofralarında yeşillik yer alırmış. Bütün yıl boyunca taze sebze ve meyvenin bol olması, bütün bu malzemenin tek başına ya da başka doğal besinlerle uyumlu bir biçimde kullanılması, Azeri mutfağının en büyük zenginliği…

Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı
 

DÜŞBəRə ÇORBASI. Bakü usulü mantı çorbası. Şeften öğrendiğimize göre, Azerbaycan'da her yöre bu çorbayı kendi usulüne göre yaparmış. İçtiğimiz Bakü usulüymüş, diğer yörelerden farkı mantının daha küçük olmasıymış. Çorbada et kemiğinden yapılan bulyon var. Tabii ki, bulyonu da kendi mutfaklarında üretiyorlar.  El yapımı kıymalı mini mantılar kuru nane ve sirkeyle servis ediliyor. Çorbanın rengi biraz sarımtrak. Nedeni de restorana adını veren safran baharatının çorbada kullanılması.  Türk çorbalarından farkı daha sulu sulu olması diyebilirim..

Madem safrandan konu açıldı, şu bilgiyi de vermek yerinde olur: ‘Tarihi İpek Yolu’, kültürel birçok unsuru belirlediği gibi mutfakta olup bitenleri de şekillendirmiş. Zaten Azerilerin Hint mutfağındaki kadar yoğun baharat kullanımını da, ‘İpek Yolu’ ile açıklanıyor.

Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı
 

PİP DOLMASI masaya gelince, heh dedim yaprak sarması. Hem bilmişim, hem bilememişim.  Pip Dolması, Azerbaycan'ın ünlü yaprak sarması ama bizim aşina olduğumuz yaprak sarmasından biraz farklı;

  1. Sarmada gürgen ağacının yaprağı kullanılıyor. Yapraklar yılın sadece 1 haftalık periyodunda toplanıyor; geri kalan zamanda toplanan yapraklar yenmiyor.
  2. Küçük bükülüyor.
  3. Etsiz yapılmıyor. Ette mutlaka kuyruk yağı olmalı. Şef et olarak kuzu etini tercih etmiş. (Önemli not: Uyarayım, kuzu etinin kokusunu sevmeyenler bu dolmayı sevmeyebilirler.)

Ekşi krema veya manda yoğurdu ile servis ediliyor. Tek şikayetim, bu kadar minnoş ve leziz sarmalar olunca, kaç tane yediğinin hesabını yapamıyor olman! 

Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı
 

GÜRZE, bildiğimiz mantı aslında. Azerbaycan'da kuzu eti ve kuyruk yağı ile yapılıyormuş. Ramin Şef, ilk kuzu eti ile yaptıklarını, ancak tadının ağır gelmesi sebebiyle, kuzu eti yerine dana eti kullanmayı tercih ettiklerini söyledi. Yanında manda yoğurdu ile servis ediliyor. Mantıyı kestiğiniz an içinden erimiş tereyağı akıyor.. Müthiş!

Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı
   

KEBAPLAR  Tadımın en beklediğim anı buydu. Azeri mutfağında etin önemi büyükmüş. Etsiz asla olmaz diyen bir milletin kebapları da olağanüstü olmalıdır diye düşünüyorum! Ve de zaten haksız çıkmadım.

Gelen kebap tabağının içinde yok yok! Kuzu bastırma, dana bastırma, kuzu pirzola, kuzu lülesi, tavuk lülesi gibi etlerin yanında yürek, böbrek gibi sakatatlar da var.

Kuzu bastırma, kuzunun yumuşak etini baharatlarla bastırmak demek. Dana bastırma için dana bonfile kullanıyorlarmış.

Lüle kebabının görünüşü Urfa kebabına benziyor. Ama Urfa kadar baharatlı değil.

Kebapların yanında çeşit çeşit soslar getiriliyor. En dikkatimi çeken ise KIZILCIK SOSU. Şefe soruyorum neden Kızılcık Sosu diye. Sakatata en çok yakışan sostur bence diyor. Şefimiz haklı, dağılın! 

Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı
 

Tıpkı Türk mutfağında olduğu gibi, komşumuzun mutfağında da pilavın önemi büyük. ŞAH PİLAVI odaya girdiği an, tüm odada nefesler tutuldu. Gerçekten de adına yakışır bir görüntüsü var. Görüntüsü Perde Pilavı'nı andırsa da, aslında çok FARKLI BİR TADA SAHİP. Etin yanında pilav servis edilmesine alışık bir milletiz. Halbuki ŞAH PİLAVI başlı başına bir yemek olur. İçindeki pirinci özel, Türkiye'de bir yer buluncaya kadar Azerbaycan'dan getirtmişler. Kesmesi ise daha da ilginç. Ramin Şefin, pilavı pasta gibi dilimlemesini beklerken, o gitti tepesini kesti.  Benden size bir tavsiye: Kesinlikle soğutmadan yiyin!

Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı
   
Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı
 

Yemeklerin ardından sıra TATLI'lara gelince , yok dedim kesinlikle midemde zerre yer kalmadı.  

Dediler ki, KALMALI.  BAKÜ BAKLAVASI'nı, BAKÜ ŞEKERBURASI'nı, BADEMBURA'sını, KARABAĞ KETESİ'ni, Ramin şefinin kendi tarifi olan FEYXOA CHEESECAKE'ini denemeden olur mu?  OLMAZ TABİİ Kİ! Tatlılara mutlaka yer ayırın derim. Veya sırf tatlısı için ayrı gidin. 

ŞEKERBURA'nın üzerindeki çentikler çatalın ucuyla yapılıyor.

Baklavanın da sırrını vereyim size. Aramızda kalsın..  Gülsuyu ve safran var baklava şerbetinde.

Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı
 
Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı
   

 Tatlılarla birlikte çaylarımız da geldi Ramin Şef hemen altını çizdi; Azerbaycan'da çay saatleri vardır. Yani yemek sonrası çay içme değil de, "çay içme" ayrı bir konsepttir. Zaman ayrılması gereken önemli bir içecektir, dedi. Çayın yanında da mutlaka reçel yenirmiş.

Zeferan Restoran ile Adım Adım Azeri Mutfağı
 

Öğrendiğime göre, kahvaltı servisi de varmış.Denemek şart! Tadım etkinliğimizde gidenler çok memnun kaldıklarını söylediler.

 

Bu yazıyı hazırlarken kaç kere mutfağa gittiğimi bilemezsin okurum. Ama hiçbiri bu restoranda tattıklarım gibi değildi.  Bunu kolay kolay söylemem ama anlaşılan bu tatlar damağımdan uzun süre silinmeyecek. 

 

 

 

 

 RESTORAN BİLGİLERİ:

 www.zeferan.com.tr

 Haftanın her günü 07.00-24.00 açık

 Kahvaltı: 07:00-10.30

 

 TEŞEKKÜRLER 

Bu lezzetli tadım etkinliği için öncelikle Oya EMERK'e, AJWA Otelin saygın genel müdürü başta olmak üzere tüm çalışanlarına, ve tabi ki Zəfəran Restoran'ın executive şefi Ramin NURİYEV ve ekibine, tadım boyunca yapılan hoş sohbet için tüm blogger arkadaşlarıma SONSUZ TEŞEKKÜRLER!Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster