Mar 2017
03

Slow Cheese Bodrum 2017 - II. Gün

   Bugün nihayet yağmur dindi ve Bodrum güneşi çıktı.  Bu demek oluyor ki, Slow Cheese 2017 programı kaldığı yerden devam edecek! 

   Festival boyunca konaklayacağım Marina Vista Hotel'in kahvaltısından BigChefs sorumlu. Otelin en üst katında açık büfe kahvaltı veriliyor. Terasın manzarası muhteşemmm!!!

Slow Cheese Bodrum 2017 - II. Gün Slow Cheese Bodrum 2017 - II. Gün
   


   Kahvaltı sonrası, Whisky Travel'ın biz bloggerlara tahsis etmiş olduğu servis aracı ile Turgutreis Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'ne gittik. Slow Food gönüllü eğitmeni Avusturyalı peynir üreticisi Robert Paget'in uygulamalı peynir eğitimine, meslek lisesinin öğrencileriyle birlikte katıldık. Kendisi son derece bilgili. Orada bulunan herkese eşsiz bilgiler verdi. Ayrıca, bilgi paylaştıkça çoğalır düşüncesinde biri. Bilgi birikimini özellikle gelecek nesillere aktarmak istiyor.

Slow Cheese Bodrum 2017 - II. Gün
 

Yabancı eğitmenimiz, çiğ süt ile pastörize sütün  ve her iki sütten yapılan peynirlerin farklarını bize anlattı. Uygulamalı olarak yumuşak peynirin nasıl yapıldığını gösterdi. Peynir yapımı sırasında, Robert Paget'in bize sorduğu soruyu size sorayım. Cevabınızı yorum olarak bırakabilirsiniz:

İlk başta elimizde kendi bir tadı olan tatlı bir süt var. Peynirde ise bu tatlılık yok oluyor. Bu nasıl mümkün oluyor?

Slow Cheese Bodrum 2017 - II. Gün Slow Cheese Bodrum 2017 - II. Gün
   

Eğitim karnımızı çoook acıktırdı. Soluğu KISMET LOKANTASI'nda aldık.  1999 yılından beri hizmet veren Kısmet, Bodrum'un gözbebeği. Çünkü yerel tatları ve Türk mutfağını yerli ve yabancı turistlere öğretmek gibi bir misyonu var. Kısmet'in sahibi Orhan DUMANLI bize peynirle yapmış oldukları tatları ikram etti: Ispanak Mücver, Otlu Börek, Kis Otu ve Kuşkonmaz Graten.

İkram sonrası, sulu yemek tezgahından seçtiğimiz yemekler geldi. Ben kesinlikle Tavuklu Keşkek'i yemenizi öneriyorum. Orman Kebabı'nı da tattım ama bana biraz tuzlu geldi. Keşkek ise muhteşem. Malzemeleri Ortakent Pazarı'ndan alıyorlar, ekmeklerini kendileri yapıyor. Hamburger, pizza yerine gelin sağlıklı bir yemek yiyin.

Slow Cheese Bodrum 2017 - II. Gün
 
Slow Cheese Bodrum 2017 - II. Gün Slow Cheese Bodrum 2017 - II. Gün
   

Karnımız tok, sırtımız pek tekrar yola çıktık. Bu sefer istikamet Bodrum'un meşhur alışveriş merkezi Oasis.

   Oasis desteği ile festival katılımcısı geleneksel peynir üreticilerinin tezgahlarında peynir tadımı ve satışı gerçekleşiyor. Bu sayede, festivale gelenler birbirinden lezzetli peynirleri tadıp damak zevklerini uygun olanı satın alırken o peynirleri üretenlerle tanışma, sohbet etme fırsatı buldular.

Slow Cheese Bodrum 2017 - II. Gün Slow Cheese Bodrum 2017 - II. Gün
   
Slow Cheese Bodrum 2017 - II. Gün Slow Cheese Bodrum 2017 - II. Gün
   

Çok yorucu bir günün ardından, Marina Vista Hotel'imize gidip 2-3 saat dinlendim. E kolay değil, festivale katılmak.  Dinlendikten sonra, otele iki dakikalık yürüme mesafesinde olan La Tapa'ya gittim. Yemek Kültürü yazarı Nilhan Aras ile şarap ve peynir eşleşmesi üzerine sohbet ve tadım etkinliği gerçekleştirdik. Şarap konusunda ise Kavakdere Şarapları Eğitim Koordinatörü Levon Bey bize değerli bilgiler verdi.

Ve nihayet,yoğun ama son derece lezzetli ve keyifli bir günü bitirmenin vermiş olduğu tatlı bir yorgunlukla uykuya daldım. 

Festival hakkında detaylı bilgiye e-mail adresinden, Facebook etkinlik sayfasından veya instagram slowfoodbodrum adreslerinden ulaşılabiliyor.Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster