Mar 2017
02

Slow Cheese Bodrum 2017 - I. Gün

Slow Food 1986 yılında İtalya'nın Roma kentindeki meşhur İspanyol Merdivenleri'nin hemen yanıbaşına açılan McDonald's'a  karşı başlatılan bir yavaş yemek hareketi. Yavaş yavaş tüm dünyaya yayılan bu hareket 2-5 Mart arasında Bodrum'da! 

Hiç şüphesiz, yemek yemek bizim için çok önemli bir an.. Bir nevi kutlama, festival.. Son yıllarda fast food yemek kültürü Türk yemeklerini tehdit etmeye başlamış olsa da, peynir  kahvaltı soframızda hâlâ çok önemli bir yere sahip. Türkiye yüz yıllardır sayısız peynir çeşidine ev sahipliği yapan bir ülke. Kaybolmuş veya kaybolmasından endişe edilen peynir türlerini tekrar diriltmek için 2015 yılında Slow Food hareketinden esinlenerek Bodrum ve Milas'ta Slow Cheese Peynir Festivali düzenlenmeye başlanmış. Bu sene ikincisi düzenlenecek Slow Cheese Bodrum, Milas Peynir Festivali 2-5 Mart 2017'de yine Milas Tarım ve Hayvancılık Fuarı ile eş zamanlı olarak Bodrum ve Milas'ta düzenleniyor.

Slow Cheese Bodrum 2017 - I. Gün
 

Bu sene ben de bu festivale katılma şansı buldum. Acıkınca bir parça peynir ağzına atıp (sonrasında peyniri çatal çatal yemeye devam eden) bir insanım sonuçta, kaçırır mıyım bu daveti?  

Bu fotoğraf diğer blogger dostlarla beraber havaalanında çekildi. Bakalım beni bulabilecek misiniz? #whereiswaldo

Slow Cheese Bodrum 2017 - I. Gün
 

Aslında bugün program yoğun yağış sebebiyle biraz sekteye uğradı. Planlanan Muğla Menteşe Perşembe Pazarı Parkı'nda peynir üreticilerinin tezgahlarında peynir tadımı ve satışı yapılmasıydı. Bu program iptal olunca, bizim için başka bir program yaratıldı.

   Mekanlar arası transferimizi Whisky Travel'ın biz bloggerlara tahsis etmiş olduğu servis aracı sayesinde gerçekleştirebildik. Servisteki sohbet paha biçilemez! 

Slow Cheese Bodrum 2017 - I. Gün
 

Esnaf lokantası olan Muğla Lokantası'nda yemek yiyip  Muğla Müzesi'ne yürüdük.(Yağmur bastırmasaydı, tarihi evler arasındaki yürüyüşümüz daha keyifli olabilirdi.)

Muğla Müzesi benim için cennet. Arkeoloji aşığıyım. O taşların hikayelerini saatlerce dinleyebilirim. Müze binasından tarih taşıyor. Taşıyor derken abartmıyorum. Gerçekten o güzelim tarihi taşlar yerlerde.. Maalesef hepsi sıfır özenle yerleştirilmiş. Öğreniyorum ki, müze binası aslında müze için tasarlanmamış. Keşke bir müze binası tasarlansa ve Muğla Müzesi oraya taşınsa... Ve bu cennete giriş ücretsiz. 

Slow Cheese Bodrum 2017 - I. Gün Slow Cheese Bodrum 2017 - I. Gün
   

Bir sonraki durağımız, Muğla Büyüksehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı. Kendileri bize yerel tohumun önemini ve yeni kurdukları Yerel Tohum Merkezi hakkında kısa bir sunum yaptılar. Daire başkanı yıllık izni sebebiyle kendisini temsil eden Atilla KÜÇÜKALAN ve Ziraat Mühendisi Taner MERCAN'a bu bilgilendirici sunum için bir kez de buradan teşekkür etmek istiyorum. 

Slow Cheese Bodrum 2017 - I. Gün Slow Cheese Bodrum 2017 - I. Gün
Atilla KÜÇÜKALAN Taner MERCAN
Slow Cheese Bodrum 2017 - I. Gün
 

Sunum sonrası yeni kurulan Yerel Tohum Merkezi'ni ziyarete gittik. Ziyaret edenlerin dediği gibi, dışarıdan küçük ama içeriden büyük bir yer burası.

Slow Cheese Bodrum 2017 - I. Gün Slow Cheese Bodrum 2017 - I. Gün
   

   Ziyaretlerimizi bitirdikten sonra, akşamki açılış kokteyli öncesi biraz deniz havası içimize doldurmak için ver elini Akyaka dedik. Akyaka anlatılmaz yaşanır sevgili dostlar. Ben buraya bin satır yazayım fark etmez. Yine de anlatamam Akyaka'nın güzelliğini. Ne evleri anlatabilirim doya doya, ne de o doğasını. Bakın sahilinden hiç söz etmiyorum bile. Palmiye ağaçları çıkar mı kumdan yaaa dedirtti bana.  Hava buz gibi olduğundan, sahildeki Big Blue Beach'te bir sahlep  molası verdik. Fiyatı 7 TL. Tadı harika.

Slow Cheese Bodrum 2017 - I. Gün Slow Cheese Bodrum 2017 - I. Gün
   
Slow Cheese Bodrum 2017 - I. Gün Slow Cheese Bodrum 2017 - I. Gün
   

   Akyaka'ya kadar gelmişken, Nazım Hikmet'in cezaevi arkadaşı Nail Çakırhan'ın ödüllü evine girmesek olmazdı. Kendisini Wikipedia'dan araştırırsanız, karşınıza çıkacak bilgiler şunlar olacaktır; 

Geleneksel mimariyi günümüze taşıyarak inşa ettiği yapılarla güneybatı Anadolu geneline ve özellikle de Akyaka mimarisine damgasını vurmuş ve 1983 yılında dünyanın en saygın mimarlık ödüllerinden Ağa Han Uluslararası Mimarlık Ödülü'nün sahibi olmuştur. Mimarlık eğitimi görmediği halde bu ödülü alan ilk kişidir. Türkiye'nin ilk kadın arkeologlarından Halet Çambel'in eşidir.

Slow Cheese Bodrum 2017 - I. Gün Slow Cheese Bodrum 2017 - I. Gün
   

Akyaka ziyaretimizi kısa tutup akşam 19:00'deki olan tanışma ve festival açılışına yetiştik. Festival katılımcısı geleneksel peynir üreticileri ile tanışma fırsatı bulup, ürettikleri peynirler hakkındaki bilgileri birinci ağızdan dinledik. Festivalin ağır toplarından biri Karaman'ın Divle ilçesinde hazırlanan Divle Obruk Mağara Peyniri idi. Üreticisi Ala Dükkan'ın sahibi Ahsen TOKTAY ve kızı Sinem TOKTAY. Türkiye'deki tek mağara küflü peyniri. Bu peynirin özelliğini veren şey, mağara ve Karaman'ın işaretli ak ve kara koyunları. Obruk Mağara Peyniri koyun, keçi ve inek sütlerinin karışımıyla hazırlanıyor. Köyde peynir yapımı Nisan ve Mayıs aylarında başlanıyor.

Slow Cheese festivali devam ediyor.. Bu daha birinci günümdü. İçimden bir ses bu daha başlangıç diyor. Geri kalan festival günlerinde kim bilir daha ne lezzetli peynirler tadacağım.

   Tüm festival boyunca, Bodrum Marina'nın karşısında yer alan Marina Vista Hotel'de konaklayacağım. Lokasyonu mükemmel. En merkezi ve nezih muhitte yer alıyor. Özellikle akşamüstleri Bodrum sahilinde yürüyüş yapmak isteyenler bu otele bayılacaklardır. Benim tek eksik bulduğum yanı, odanın, özellikle de banyonun renovasyondan geçmesi gerektiğidir.

Festival hakkında detaylı bilgiye e-mail adresinden, Facebook etkinlik sayfasından veya instagram slowfoodbodrum adreslerinden ulaşılabiliyor.Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster