Dilekita'nın Yılbaşı Sofrası Önerileri

2014 yılına sayılı günler kalmışken, hepimizde tatlı bir telaş. Planlar ardı ardına yapılıyor, bozuluyor, tekrar yapılıyor. Herkes bu sene farklı olsun istiyor. Kimimiz evinde mükellef bir sofra kurmayı planlıyor, kimimiz bir restoranda önüne yemekler konurken keyfine bakmayı.

Bu yazımda yılbaşı sofrası kurmayı planlayanlar için bazı önerilerde bulunacağım. Diğer sofra öneri yazılarından farkı, mekanlarda keşfettiğim değişik lezzetleri yazmam olacak.

Soğuk bir Aralık gecesi olma ihtimali yüksek olduğundan, sofranızda mutlaka çorba olmalı. Mercimek, ezogelin gibi Türklerin baştacı çorbalar haricinde değişik bir çorba arayanlar varsa benim önerim Yabani Mantar Çorbası'dır. Çırağan Palace Kempinski Oteli'nin restoranlarından Laledan Restaurant'ta tattığım bu lezzet harikaydı. Çavdar ekmeğini 5-10 dakika fırında bekletirseniz, kase gibi sert olacaktır. İçine sıcak çorbanızı koysanız dahi, ekmek yumuşamayacaktır.

Büyük bir grubu ağırlayacaksanız, en iyi tercih tavuk olur çünkü hem kırmızı et/balık daha riskli hem de hindi tadına en benzer yemek. Herkes yapacağınız kırmızı et yemeğini veya balığı sevmeyebilir. Hindi ise sert bir et olduğu için pişirmek için saatlerinizi harcamanız gerekecektir. Bu sebeple, Fuat Paşa Yalısı'nın restoranına ait olan Topkapı Usulü Tavuğu öneriyorum. Topkapı usulü demek, tavuğun içinin pirinç pilavıyla doldurulup fırınlanması demek. Tavuğun yanındaki defne yapraklarıyla süslenmiş patates püre yemeği tamamlayıcı unsur olacaktır! Önemli olan pürenin kıvamını tutturmak. 

      

Son olarak, yemeğin ve gecenin en önemli anı tatlıya sıra geldi. Benim gönlümden geçen Künefe. Ama tabi hazır almanız gerekecek. Sarıyer'deki Pide's restoranına ait künefenin lezzeti mükemmeldi. Ama şunu söyleyeyim, Mira Restaurant'taki gibi taze yapılan tatlılar her zaman gönüllerde taht kurar.

     

Yılbaşına nerede ve nasıl girerseniz girin, önemli olan sevdiklerinizin yanında olması. Çünkü yeni yıla kiminle girerseniz, o yılınız onunla geçer. 

 

Dilekita'yı Arkadaşına Öner


TAMAMDIR
Gizle
Yukarıya git Dilekita Facebook'ta @dilekitacom Twitter'da Dilekita Instagram'da Arkadaşına Öner RSS Google+'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Göster